46 bin köy korucusu var

İçişleri Bakanlığı ülke genelinde 46 bin 195 köy korucusu bulunduğunu açıkladı

46 bin köy korucusu var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 İçişleri Bakanlığı soru önergesine verdiği cevaba göre  Türkiye'de 46 bin 195 köy korucusunun görev yaptığını bildirdi.

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, yaptığı açıklamada, geçici köy korucularının özlük haklarıyla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler'e yönelttiği soru önergesinin cevaplandığını belirtti.

Bakanlıktan verilen cevapta korucu sayısından maaş miktarlarına bilgiler verildiğini anlatan Ağbaba, şöyle devam etti: "Türkiye'de 1 Şubat itibariyle 46 bin 195 köy korucusu bulunmaktadır. Bir köy korucusu Ocak 2013 tarihi itibariyle 849,12 TL maaş alıyor. Bu ücret üzerinden herhangi bir vergi alınmıyor. Kesinti de yapılmıyor. Bu ücret koruculara peşin olarak ödeniyor. Memur maaşlarına göre korucuların maaşlarında da düzenleme yapılıyor. Geçen sene yıl başından bu yana tüm geçici köy korucularının genel sağlık sigortası kapsamında görev yapıyor."

MALATYA'DA BU YIL 78 KORUCU GÖREVE BAŞLADI

Malatya'da bu yıl 78 geçici köy korucusunun göreve başladığını belirten Ağbaba, bu koruculardan 20'sinin Akçadağ, 33'ünün Doğanşehir, 25'inin de Pütürge ilçesinde bulunduğunu söyledi.

Ağbaba, içinden geçilen süreçte geçici köy korucularının gelecekleri konusunda kapsamlı bir çalışmanın mutlaka yapılması gerektiğini söyleyerek, konunun Meclis'te takipçisi olacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 14:44
banner53
YORUM EKLE

banner39