53 bin Suriyeli çocuk ana-babasız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, ülkemizde anne ve babasını kaybetmiş 53 bin Suriyeli çocuk olduğunu açıkladı

53 bin Suriyeli çocuk ana-babasız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, anne, baba ya da her ikisini birden kaybetmiş 53 bin Suriyeli çocuk olduğunu söyledi. Yakınlarının “Biz bakarız” dediği çocuklar bile kayıt altına alınacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, bakanlığı döneminin en kalabalık toplantısını kadın gazetecilerle yaptı. Dün İstanbul Anadoluhisarı’ndaki Sabancı Öğretmenevi’nde 27 kadın gazeteciyle sabah kahvaltısında buluşan Ramazanoğlu bir konuşma yapmadan direkt soruları dinledi. Yaklaşık 2.5 saat boyunca kadın istihdamı, kadına şiddet, fırsat eşitliği, gençlerdeki madde bağımlılığı gibi pek çok farklı konuda sorular geldi. Bir başka konu da Suriyeli göçmenlerdi.

Ramazanoğlu, önceki gün bakanlık bünyesindeki Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü içerisinde bir Göç Dairesi kuracaklarını açıklamıştı. Dün de yine bu konuya yönelik geliştirdikleri politikaları anlattı.
İşte Ramazanoğlu’nun sözleriyle Türkiye’deki göçmen sorunu ve geliştirilen politikalar:

“Şu anda Türkiye’de 3 milyon göçmen var. Anne, baba ya da her ikisini birden kaybetmiş 53 bin Suriyeli çocuk var. Bunların bazıları çocuk yuvalarında bakılıyor ama bazıları için de yakınları, ‘Biz bakarız’ diyorlar. Yeni bir çalışmayla şunu benimsedik. ‘Tamam, siz bakın’ deyip o çocukların peşini bırakmıyoruz. O çocuklar iyi besleniyor mu, eğitim alıyor mu, uygun koşullarda yaşıyorlar mı? Hangi evde kaç çocuk var, gelir seviyeleri ne? Bütün bunlar kayıt altına alınacak ve dijital ortamla desteklenecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, kamplarda okulları var ama şehirlerdeki çocukların da eğitimini sağlamak gerek.”

Sadece geçtiğimiz yıl Türkiye’de 150 bin Suriyeli çocuk doğduğu, daha önce de dile getirilmişti. Bakan Ramazanoğlu, geçtiğimiz hafta Türkiye’de çalışma izni alan göçmenlerle ilgili “Suriyeli Ahmet de Türk Ahmet de aynı parayı alacak. Bence bu, dünyaya da verilmiş bir mesaj” dedi. Ramazanoğlu, Suriyeli kadınların da istihdama katılması için dil kursları düzenleneceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 11:41
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza
Hamza - 5 yıl Önce

IŞİD Türklere mürted demişti. Yani İslam dininden çıktığımızı söylemişlerdi. Şimdi bu habere bakınca acaba kimin mürted olduğunu görmek mümkün. Bu 53 bin çocuğun yetim olmasının tek nedeni IŞİD. Peki bu yetimlere İslam’ın verdiği değeri IŞİD de verdi mi, veriyor mu acaba? Örneğin savaş ganimetlerinin paylaşımını İslam’a göre ele alandığımızda bunların beşte birinin devlete, geri kalan beşte dördünün gazilere ayrılması Kur’an ayetleriyle hükme bağlanmıştır.

Hamza
Hamza - 5 yıl Önce

Bu hükme göre ayet diyor ki, “Eğer Allah’a ve hak ile bâtılın ayrıldığı gün, iki ordunun birbiri ile karşılaştığı gün (Bedir Savaşı’nda) kulumuza indirdiğimize inanmışsanız, bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri Allah’a, Resûlüne, onun akrabalarına, yetimlere, yoksullara ve yolcuya aittir. Allah her şeye hakkıyla kadirdir” (Enfal, 8/41).

Hamza
Hamza - 5 yıl Önce

Şimdi bu ayet hicretin 2. yılında devletin daha yeni kurulduğu bir dönemde indirilmiş olması İslam dininin yetimlere ne kadar önem verdiğini gösteriyor. IŞİD’in kurduğu ve İslam Devleti olarak nitelendirdiği bu devlet de şu an ikinci yılında. Peki bu ganimetleri yetimlere harcadıkları, onların bakımını üstlenmek, eğitimlerini sağlamlaştırmak ve onları Ümmet’e kazandırmak için harcadıklarına dair herhangi bir delil bulunuyor mu?

Hamza
Hamza - 5 yıl Önce

İslam Devleti ganimetlerinin büyük bir çoğunluğu askeri nitelikli. El koydukları bankalardan çaldıkları paralar sadece kendi operasyonlarına maddi kaynak sağlamak için kullanılıyor. Üstüne üstlük de bu ganimetleri nasıl paylaşacakları konusunda anlaşamadıkları için birbirleriyle çatışıyorlar. Örneğin Musul’da dört Afgan IŞİD’linin öldürülmesi gibi.

Hamza
Hamza - 5 yıl Önce

Buna ek olarak yetimlerin malı kaynakları arasında zekatı da sayabiliriz. Çünkü zekatların fakirlere, düşkünlere, zekat toplayan memurlara, kölelere, borçlulara, Allah ylunda cihad edenlere ve yolda kalmış yolculara verilmesinin farz olduğu yine Kur’an ayetiyle hükme bağlanmıştır (Tevbe 104/60). Yetimlerden ihtiyaç sahibi olanlar da zekat verilenler kapsamına öncelikli olarak dahil edilmiştir (Tirmizi, Zekat, 21).

Hamza
Hamza - 5 yıl Önce

IŞİD’in bu zekatları yetimlere öncelikli olarak verdiğine dahil tek bir delil ve gösterge var mıdır?

Hamza
Hamza - 5 yıl Önce

Kur’an’da her şeyden önce yetim malı yiyenler şiddetli azap ile uyarılmışlardır. Ayet der ki, “Haksızlıkla yetimlerin mallarını yiyenler şüphesiz karınlarına ancak ateş tıkınmış olurlar; zaten onlar alevlenmiş ateşe gireceklerdir.” (Nisâ, 4/10). Bu ayetin inmesi üzerine insanlar yetimlerin malları konusunda öylesine endişeye kapılmışlar ki yanlışlıkla yetimlerin mallarından yeriz korkusu ile onlarla bir arada bulunmaktan kaçınmaya başlamışlardır.

Hamza
Hamza - 5 yıl Önce

Oysa asıl gayenin bu olmadığını ifade için Bakara Suresi’ndeki “De ki: Onların işlerini düzeltmek, kendileri için daha hayırlıdır. Eğer onları aranıza alırsanız onlar sizin din kardeşlerinizdir.” (Bakara, 2/220) ayeti inmiştir. Böylece yetimlerin sosyal hayata katılmalarının ve insanlarla içli dışlı olmalarının da önemli olduğuna vurgu yapılmıştır. Bu olay üzerine Müslümanlar tekrar yetimlerle bir arada yaşamaya başlamışlardır.


banner39