banner39

56 bin polis, başpolislik sınavına girdi

9 bin 750 kişinin başpolisliğe yükseltileceği sınava 56 bin polis girdi, başpolis olanların maaşı 40 lira artacak.

Güncel 05.03.2011, 11:11 05.03.2011, 13:17
56 bin polis, başpolislik sınavına girdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emniyet tarafından, teşkilatın ara kademe rütbeli personel ihtiyacını karşılamak üzere düzenlenen 'Başpolislik' sınavına Türkiye genelinde 56 bin polis katıldı. 10 yıl ve üzeri çalışan polis memurlarından sicili düzgün olanlar, 'Başpolis' rütbesi ile görevlendirilecek.

'Emniyet Hizmetleri Sınıfı Başpolis Memuru ve Kıdemli Başpolis Memuru Rütbelerine Yükselme Esaslarına Dair Yönetmelik' hükümleri çerçevesinde hazırlanan 'Başpolis' rütbesi için bugün Türkiye genelinde sınav yapıldı. Sınav sonunda 'kıdemli başbolis' ve 'başpolis'ler atanacak. 'Kıdemli başpolis' komiser yardımcısının astı olarak görev yapacak. 'Başpolis'ler ise bunların yardımcısı olacak.

Branş farklılığı gözetilmeksizin merkez teşkilatı için 935, taşra teşkilatı için 8 bin 815 olmak üzere toplam 9 bin 750 'başpolis' kadrosu için açılan sınav büyük ilgi gördü. Sınava giren binlerce polis büyük heyecan yaşadı. Sınavda, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, genel yetenek ve genel kültür ile polisi ilgilendiren mevzuat ve uygulamalarla ilgili 100 soru yönetildi. 

MAAŞLAR 40 LİRA ARTACAK

Başpolis olanların maaşı 40 lira artacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, 'başpolis ve 'kıdemli başpolisler'in takacağı rütbeleri de belirledi. 'Başpolisler'in takacağı rütbe, lacivert zemin üzerine beyaz floş iplikle işlenmiş kırık tek çizgiden oluşacak. 'Kıdemli başpolisler' ise lacivert zemin üzerine beyaz floş iplikle işlenmiş kırık çift çizgiden oluşan rütbe takacak.

SINAV SONUÇLARI

Sınavda sorulan sorular 7 Mart 2011 tarihinde cevaplarıyla beraber, 25 Mart 2011'de ise değerlendirmeleriyle Eğitim Daire Başkanlığı'nın POLNET'deki sitesinden yayınlanacak. 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?