6-7 Ekim'in zararları eğitim kurumlarından silindi

Olaylarda PKK yandaşlarının saldırılarına maruz kalan eğitim kurumları, devletin sağladığı imkanlarla yeniden bölge halkının hizmetine açıldı.

6-7 Ekim'in zararları eğitim kurumlarından silindi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

6-7 Ekim olaylarının en büyük hedefi olan ve terör örgütü PKK yandaşlarının saldırısına uğrayan eğitim kurumları, yeniden bölge halkının hizmetine açıldı.

HDP Merkez Yürütme Kurulunun 6 Ekim 2014'teki olağan toplantısının ardından yapılan çağrı üzerine Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller olmak üzere birçok kentte çıkan olaylarda, Tunceli'de 2, Mersin'de 3, Diyarbakır'da 34, Şırnak'ta 55, Adıyaman'da 1, Batman'da 4, Şanlıurfa'da 19, Bitlis'te 8, Bursa'da 2, Gaziantep'te 1, Mardin'de 36, Muş'ta 6, İstanbul'da 11, Bingöl'de 2, Hakkari'de 28, Siirt'te 13 ve Van'da 18 okul ile 50'yi aşkın dershane, kütüphane ve Kur'an kursu saldırıya uğradı.

Bu eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı ile valiliklerin yaptığı çalışmayla yeniden hizmete açıldı.

"EĞİTİMDE AKSAMA OLMADI"

Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, terörün kente verdiği zararın, misli ile hizmet verilerek telafi edildiğini söyledi.

Yakılan eğitim kurumlarının yerine daha modern binaların yapıldığını ve bu sayede kaliteli eğitim verildiğini vurgulayan Suay, "Kobani olaylarında 11 tane okul saldırıya uğramıştı. Bir hafta içerisinde 9 okulumuzun onarımını gerçekleştirdik. Ancak Halk Eğitim Merkezi ile Hürriyet Ortaokulu yıkılıp yerine yeni bina yapıldı." dedi.

Olaylarda Siirt'teki eğitim kurumlarına yaklaşık 12 milyon lira zarar oluştuğunu dile getiren Suay, şöyle konuştu:

"Allah devletimize zeval vermesin. Şu anda 220 milyon liralık yatırımlarımız devam etmektedir. İlimiz eğitim yatırımları konusunda gerçekten şanslı bir ildir. 220 milyon liralık yatırım bugüne kadar görülmemiş bir durumdur. Kobani olaylarında Hürriyet Ortaokulu hariç eğitimde aksama olmadı. Çağrılara rağmen halkımız çocuklarının eğitimine devamını sağladı."

İl Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu ise o tarihte yakılan halk kütüphanesinin yerine modern il halk kütüphanesi yapımı için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Kütüphanenin 5 milyon liraya mal olacağını dile getiren Uslu, "6 kattan oluşacak binada konferans salonu da yer alacak." dedi.
"Öğrenci ve öğretmenlerimiz travma yaşadı"

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, o dönem terör örgütü yandaşlarının Şırnak'ta 55 okula zarar verdiğini belirterek, okuldaki hasarların 1 milyon 118 bin lira harcamayla giderildiğini söyledi.

Saldırılar dolayısıyla 72 bin öğrencinin eğitiminin aksadığını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Şırnak kent merkezinde 14, Silopi'de 12, İdil'de 9 ve Cizre'de 20 olmak üzere 55 okulumuz saldırıya uğradı. Öğretmen ve öğrencilerimize 'Okula gitmeyin.' tehditlerine maruz kaldı. Bunlara rağmen biz gene eğitim yuvalarımızı onarıp tekrar eğitime kazandırdık. Öğrenci ve öğretmenlerimiz büyük travma yaşadı. Bu süreci atlatmak kolay olmadı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığımızın desteğiyle bunu aşmayı başardık. "

6-7 Ekim olaylarında, 2 polis şehit olmuş, Diyarbakır'da 3 arkadaşıyla yoksullara kurban eti dağıtan Yasin Börü'nün de aralarında bulunduğu 31 kişi hayatını kaybetmiş, 221 vatandaşla 139 polis yaralanmış, izinsiz gösterilerde saldırıya maruz kalan 25'i kaymakamlık binası, 67'si emniyet, 29'u siyasi parti olmak üzere bin 113 bina hasar görmüştü.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 22:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35