banner39

7 Şubat 2012'de ne olmuştu?

MİT Müsteşarının KCK soruşturması kapsamında Oslo'daki görüşmeler sebebiyle ifadeye çağrılması üzerinden iki yıl geçti....

Güncel 07.02.2014, 14:32 07.02.2014, 16:33
7 Şubat 2012'de ne olmuştu?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) krizinin üzerinden tam iki yıl geçti. 7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarı Hakan Fidan, PKK ile yürütülen Oslo görüşmeleri bahane edilerek ifadeye çağrılmış, bunun üzerine hükümet yasal düzenleme yaparak MİT yetkililerinin soruşturmasını başbakanın iznine bağlamıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Şubat 2012'de KCK Operasyonları kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı, önceki MİT Müsteşarı Emre Taner'i ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmıştı.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar, MİT’çilere KCK soruşturmasında internete düşen ve günlerce tartışılan Oslo’daki MİT-PKK görüşmesinin Milli Güvenlik Kurulu tarafından verilen bir görevle yapılıp yapılmadığını soracağı bildirilmişti.

OSLO'DAKİ PAZARLIK İLE İLGİLİ KAYIT

İnternet sitelerinde paylaşılan ses kaydındaki iddiaya göre, Norveç’in başkenti Oslo’da yapıldığı belirtilen zirvede, koordinatör bir ülke gözlemciliğinde, dönemin Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı, şimdiki MİT Müsteşarı Hakan Fidan, o dönemki MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ile KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, PKK yöneticisi Sabri Ok, Kongra-Gel Başkan Yardımcısı Zübeyir Aydar bir araya geldi.

Kayıtta, “hükümete yakın isim” olarak gösterilen Fidan’dan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak söz ediliyor. Kayıtlarda,  Güneş olduğu iddia edilen kişi, PKK’nın eylemsizlik kararının seçime ya da bir başka nedene bağlı olmaksızın uzatılması gerektiğini anlatıyor ve Fidan’ın görüşmede bulunmasının hükümetin konuya verdiği önemi gösterdiğini belirtiyor. Fidan olduğu iddia edilen kişi de, İmralı’da Öcalan’la görüşen 3 kişilik heyette bulunduğunu, Başbakan tarafından görevlendirildiğini, siyasi riske rağmen zirveye katıldığını anlatıyor.

Görüşmede, PKK tarafının eylemsizliğe rağmen yapılanlara yönelik şikayetlerine Güneş olduğu iddia edilen kişi, ordunun planlı operasyonu bulunmadığı yanıtını veriyor.Kayıtlarda, Fidan olduğu iddia edilen kişi siyasi atmosferi, yapılacakları anlatıyor. Koordinatör ülke temsilcisi de kendilerinin hem Ankara’ya hem dağa gitmeleri, Oslo’daki 6. zirveye hazırlamaları gerektiğini söylüyor.Ses kaydının basında yer almasının ardından Başbakan Erdoğan, “Malum çevrelerin geçmişte de Hakan Bey’i hedef aldığı biliniyor. Sızma nasıl olmuş onu araştırıyoruz. Ama hatası da olsa Hakan Bey’i böyle nedenlerle harcamayız. Biz kolay kolay adam yemeyiz” demişti.

BAŞSAVCILIĞIN HABERİ YOKTU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldığı iddiasına ilişkin, ''Bir bilgimiz yok, bilgi verilmiş değil'' demişti.

Çolakkadı, MİT Müsteşarı Fidan'ın ifadeye çağrıldığı iddiasıyla ilgili olarak AA'ya yaptığı açıklamada bir savcının, böyle bir soruşturma yapması halinde başsavcıya bilgi vereceğini ifade ederek, ''İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı çalışma talimatı bunu gerektiriyor. Ancak bir bilgimiz yok, bilgi verilmiş değil. Olsa verilirdi diye düşünüyoruz. Bilginin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekiline de verilmesi gerekirdi. Bu bilgi verilmedi bize. Eğer bu haber doğruysa, o zaman bizlere bilgi verilmeden yapılmış demektir'' demişti.

''Peki sizin haberiniz olmadan çağrılmış olabilir mi?'' sorusuna karşılık da Başsavcı Çolakkadı, ''Duymadığımız bir şeye nasıl 'var' diyelim? Önemli konularda normalde bilgi verilir. Savcı önemli kabul etmemişse bilemem tabii'' cevabını vermişti.

KANUNİ DÜZENLEME

MİT Müsteşarının ifadeye çağrılması hükümete yönelik bir adım olarak değerlendirildi. Bunun üzerine Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 26. maddesinde değişiklik yapılarak MİT mensuplarının veya özel bir görevi ifa etmek üzere Başbakan tarafından görevlendirilen kişilerin, görevin niteliğinden doğan ve görevi ifa sırasında işledikleri iddia edilen suçlar nedeniyle haklarında soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlandı.

Sonraki günlerde bazı savcılar MİT yetkililerini soruşturmak için Başbakanlık'a başvursa da gerekli izni alamadı.

7 ŞUBAT MİT KRİZİ KARŞISINDA KİM NE DEMİŞTİ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?