9 ülkenin çocuklarından dünya liderlerine 'barış ekmeği'

9. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'ne, Gürcistan, Hırvatistan, Kolombiya, Ukrayna, Moğolistan, Somali, Filistin, Özbekistan ve Türkiye'nin çeşitli illerinden katılan 50 çocuk, ülkelerinden getirdikleri unlarla hazırladıkları "Barış ekmeği"ni dünya liderlerine gönderdi

9 ülkenin çocuklarından dünya liderlerine 'barış ekmeği'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gürcistan, Hırvatistan, Kolombiya, Ukrayna, Moğolistan, Somali, Filistin, Özbekistan ve Türkiye'nin çeşitli illerinden 50 çocuğun ülkelerinin unlarından hazırladıkları "Barış ekmeği", dünya liderlerine gönderildi.

Esenler Belediyesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) iş birliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla "Dünyanın Yetenekli Çocuklarıyla Barış Ekmeğini Esenler'de Pişiriyoruz" sloganıyla düzenlenen 9. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali, Dörtyol Meydanı'nda gerçekleşti.

Burada konuşan TİKA Başkanı Serdar Çam, çok anlamlı bulduğu bu etkinlikte birçok ülkenin, mazlumların sesinin duyurulduğunu söyledi.

TİKA olarak böyle bir etkinliği destekledikleri için gurur duyduklarını ifade eden Çam, "Arkada hazırlanan bu ekmek aslında fiili ve kavli olarak da bütün dünyaya gidiyor. Arakan'da, Bangladeş'teki kamplarda mutfaklarda her gün 20 bin kişi için yemek pişiyor, bunları yapanlar sizlersiniz. Bütün Türkiye'nin destekleriyle katkı verenlerin imkanlarıyla en güzel şekilde sıcak yemek pişiyor. Günlerce aç, susuz gelen o insanlar ilk lokmaları belki sizlerin sağladığı, dolaylı olarak devletimize verdiği imkanlarla sağlanıyor. Dolayısıyla buradaki ekmek gerçekten çok anlamlı, temsili değil, fiili olarak bütün dünyaya giden bir mesaj ve fiili bir durumun yansıması." diye konuştu.

ÇOCUKLAR, ÜLKELERİNDEN GETİRDİKLERİ UNLARLA "BARIŞ EKMEĞİ" HAZIRLADI

Festival kapsamında Gürcistan, Hırvatistan, Kolombiya, Ukrayna, Moğolistan, Somali, Filistin, Özbekistan ve Türkiye'nin çeşitli illerinden İstanbul'a gelen 50 çocuk ülkelerinin unlarını kullanarak "Barış ekmeği" hazırladı.

TİKA Başkanı Serdar Çam, milletvekili Çamlı, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Belediye Başkanı Göksu ekmeğin mayasını kattı.

Daha önceden hazırlanan ekmeğin pişirilerek fırından çıkarılmasının ardından Serdar Çam ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ekmeği dilimledi. Dilimlenen ekmekler, çocukların mesajlarıyla birlikte aralarında ABD Başkanı Donald Trump , Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de bulunduğu dünya liderlerine gönderilmek üzere PTT yetkililerine teslim edildi.

Çam, Göksu ve katılımcı çocuklar, "Barış Duvarı"nın açılışını da gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2018, 18:06
banner53
YORUM EKLE

banner39