banner39

99 HES ve baraj için açılış töreni

Özel sektör tarafından kurulan 99 HES ve baraj düzenlenen toplu açılış töreniyle faaliyete başladı

Güncel 14.01.2016, 13:27 14.01.2016, 13:53
99 HES ve baraj için açılış töreni

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye genelinde 39 ilde özel sektör tarafından tamamlanan Hidroelektrik Santraller (HES) düzenlenen törenle açıldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile düzenlenen törende söz konusu tesislerin ekonomiye katkısı 1,1 milyar lira olarak hesaplandı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği organizasyon Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Açılışa Erdoğan’ın yanı sıra Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve özel sektör temsilcileri katıldı.

DSİ verilerine göre özle sektör tarafından son 13 yılda 422 adet HES işletmeye alındı. Bu tesislerin yıllık enerji üretim kapasitesi 40 milyar kilovatsaatin üzerinde. Bugün hizmete alınacak 99 tesisin toplam kurulu gücü 2 bin 200 megavat.

39 farklı ilde faaliyete geçecek olan tesislerin yıllık enerji üretim kapasitesi ise 7 milyar 400 milyon kilovatsaat. Tesislerin ülke ekonomisine yıllık katkısı 1 milyar 100 milyon TL olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arena Spor Salonu'nda, 99 baraj ve hidroelektrik santralinin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, akademisyenlerin bildirisine ilişkin, "Kendilerine akademisyen diyen bir grup, bir güruh çıkıp alenen terör örgütü yanında saf tutarak devletine ve milletine kin kustu. Bu barajların en büyük düşmanı hangi güruhtur biliyor musunuz, bölücü terör örgütüdür ve onu destekleyen siyasetçilerdir ve onu destekleyen akademisyenlerdir" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?