AB hibesine 'Gezi' cezası!

AB, Türkiye'ye çeşitli projelerde kullanılmak üzere vereceği altı milyon euroluk hibeyi Gezi Parkı olaylarından sonra iptal etti

AB hibesine 'Gezi' cezası!

Gezi Parkı Eylemleri'ne yaptığı açıklamalarla destek veren AB, desteğini tam gaz sürdürüyor. AB, dolaylı olarak Türkiye'ye 6 milyon euro'luk gezi cezası kesti.

Ankara'da şaşkınlıkla karşılanan cezanın ayrıntıları şöyle:

AB'nin askıya aldığı 6 milyon euroluk hibe, Türkiye'nin siyasi alanda kullanacağı ilk hibe olma özelliğini taşıyordu.  AB tarafından sağlanan hibenin, 1.8 milyon eurosu insan hakları, 2.7 milyon eurosu ayrımcılıkla mücadele ve 1.5 milyon eurosu da demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusundaki projelerde kullanılacaktı.

Hibe programının koordinatörlüğü ise,  Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı birimi olan MFİB tarafından yürütülüyordu. MFİB, AB delegasyonu ile yaptığı görüşmeler sonucunda  proje rehberini 20 Mayıs'ta yayınladı. Bu tarihten itibaren projelerle ilgili başvuru alınmaya başlandı.

GEZİ'DEN SONRA AB'NİN TAVRI DEĞİŞTİ

Ancak 27 Mayıs'ta Taksim'de Gezi Parkı olayları başlayınca AB'nin tavrı değişti. Fonu kullandırmamaya yönelik mazeretler üretmeye başladı.

AB delegasyonu ilk anda, yerel yönetimlerle ilgili projelerin  yerel seçimlerde kullanabileceğini gerekçe göstererek, belediyelere ait projelerin hibe programına alınmamasını istedi. Türkiye, AB'nin bu talebine uydu. Ardından da, AB'nin yeni talepleri gündeme geldi. Bu talepler de yerine getirilirken, başvuru süresi ise 5 kez uzatılmak zorunda kalındı.

AB tüm uyarıların yerine getirilmesine rağmen, 27 Ağustos'ta sürpriz bir karar alarak 6 milyon euroluk hibeyi askıya aldı. AB, hibenin askıya alınmasında ise, "proje ile ilgili açıklamaların Türkiye tarafından zamanında yayınlanmamasını" gerekçe gösterdi.

6 milyon euroluk hibeyi askıya alan AB, hibe konusunda kapıları ise tam olarak kapatmadı. AB, Türkiye'den hibe programı için yeniden ilana çıkılmasını istedi. Ancak, Türkiye bu açıklamayı yeterli bulmadı ve AB'ye tepkisini bir bildiri ile gösterdi.

BAKANLIK'TAN SERT ELEŞTİRİ

MFİB, dün "AB ve Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu-Siyasi Kriterler Hibe Programının İptaline İlişkin" başlığı altında üç sayfalık bir duyuru yayınladı. Duyuruda, hibe programının iptali ile ilgili süreç ayrıntılı olarak anlatılarak, iptale yönelik sert eleştiriler yapıldı.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Bir yılı aşkın mesai ve çabanın heba olması anlamına gelen bu durum, Birimimizde büyük bir infial ve hayal kırıklığına yol açmıştır. İptal ilanının programla ilgilenen herkeste benzer tepkiler uyandırması tabii bulunduğundan, keyfiyetin yukarıda açıklandığı şekilde kamuoyuna duyurulmasında yarar görülmüştür."

AB, hibe programını ilanın zamanında yayınlanmamasını gerekçe göstererek iptal etmesine rağmen, Ankara kulislerinde iptal kararı gezi cezası olarak yorumlandı. Gezi Parkı Eylemleri sırasında, polisin orantısız güç kullanmasına AB sert tepki göstermiş ve hatta AB Parlamentosu konuyla ilgili olarak bir tasarıyı görüşmüştü. Başbakan Erdoğan da söz konusu dönemde AB Parlamentosu'na sert tepki göstermişti.

BELGENİN ÇEVİRİSİ

"Ekselansları Sevgili Müsteşar,

Yeni Sivil Toplum Diyalog programımızın Politik Kriterleri bileşenine ait özel bir konudaki endişemi bildirmek isterim.

Ben, adaylık için başvuru çağrısındaki gecikmenin kasıtlı olmadığının, uzun süre bekletilen çağrının çok kritik bir zamanda yayımlanmış olmasından kaynaklandığının farkındayım. Endişem, halihazırdaki kılavuza göre, hibe projesi kapsamında AB ve Türkiye'deki belediyeler, büyükşehir belediyeleri ve özel bölgesel yönetimler 'ortak başvurucu' olarak geçmektedir.

Ancak, seçimlere gidileceğinin açıklandığını dikkate aldığımızda, bu kurumların 'ortak başvurucu' olmaktan çıkarılması daha iyi olacaktır. Onları 'hakları sınırlı üye' olarak tutabiliriz. Bu şekilde onlar seçim sürecinde AB fonlarını kullanmamış olurken, bir yandan da projelere yardımlarını sürdürebilirler. Bu çözüm, aynı zamanda onların 'hedef gruplar' olmalarına yönelik proje dizaynınına da uyacaktır.

Anlayışınız için şimdiden teşekkür eder, karşılıklı işbirliğimizin devamını dilerim.

En derin saygılarımla, Ekselans

Jean-Maurie Ripert
Büyükelçi
Delegasyon Başkanı"

Kaynak: SonDevir.com

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 15:12
banner53
YORUM EKLE

banner39