banner39

'ABD Fırat Kalkanı'nı kerhen destekliyor'

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmacısı Acun, Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Tüm emareler bize ABD'nin Fırat Kalkanı'na mecbur kalarak, kerhen destek verdiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Güncel 20.10.2016, 13:59 20.10.2016, 13:59
'ABD Fırat Kalkanı'nı kerhen destekliyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, ABD'nin Fırat Kalkanı Harekatı'na "mecbur kaldığı için, kerhen destek verdiğini" savunarak, harekatta elde edilen başarının Halep kuşatmasını yarmaya çalışan muhaliflere moral verdiğini belirtti.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Dabık'ın alınması ve Musul operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Acun, Savran-Dabık bölgesinin DEAŞ'ten temizlenmesinin Bab'a uzanan koridorun açılması gibi askeri sonuçlarının yanında manevi sonuçlarının da bulunduğuna dikkati çekti.

Dabık'ın DEAŞ tarafından "teopolitik" öneme sahip olduğunu, örgütün "dünyayı kıyamete götürecek büyük savaşın burada yaşanacağı" inanışına sahip olduğunu belirten Acun, "Bu inanışı göz önüne aldığımızda örgütün burayı kaybederek çok büyük bir darbe almış olduğunu değerlendirebiliriz." dedi.

"ABD FIRAT KALKANI'NDA GÖNÜLSÜZ"

ABD'li komutanların Fırat Kalkanı'nın bilgileri dışında başladığını savunarak rahatsızlıklarını ifade ettiğini, sahada ise YPG'nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Menbiç'in ardından Cerablus için askeri meclis oluşturduğunu vurgulayan Acun, şöyle konuştu:

"ABD'nin bir şekilde Türkiye'yi oyalayarak bu bölgeye SDG/YPG'nin girmesini sağlamaya çalıştığı görülüyor. ABD, SDG/YPG'nin Menbiç operasyonuna günde 25-30 hava sortisi ile destek verirken Fırat Kalkanı'nda ise bu sayı bir kaç tane ile sınırlı kalmış durumda. Bağdat yönetimi de Türkiye'nin Başika kampındaki varlığını elimine etmeye, burada eğitilen yerel güçlerin operasyona katılımını engellemeye çalışmaktadır. DEAŞ ile mücadele görüntüsü altında Irak ve Suriye'nin kaderi, Türkiye aleyhine şekillendirilmeye çalışılıyor. Tüm emareler bize ABD'nin Fırat Kalkanı'na mecbur kalarak, kerhen destek verdiğini gösteriyor."

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?