banner15

ABD heyetiyle Gülen'in iadesi görüşmeleri başladı

FETÖ lideri Gülen'in iadesine ilişkin Türkiye'ye gelen ABD heyetiyle görüşmelere başlandığı bildirildi

ABD heyetiyle Gülen'in iadesi görüşmeleri başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD'den gelen heyetle görüşmelerin başladığı öğrenildi.

FETÖ lideri Gülen'in iadesi için ABD Adalet Bakanlığından üç, Dışişleri Bakanlığından ise bir temsilciden oluşan dört kişilik heyet gün gece saatlerinde Ankara'ya geldi.

Heyetin sabah saatlerinde Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmelere başladığı bildirildi.

İki gün sürecek görüşmeler kapsamında bakanlık bürokratlarınca heyete, Gülen'le ilgili gönderilen 4 ayrı iade dosyasına ilişkin bilgiler sunulacak. Öte yandan Adalet Bakanlığı yetkilileri 15 Temmuz darbe teşebbüsünün Fetullah Gülen'in emir ve komutası altında gerçekleştirildiğine ilişkin önemli delilleri de ABD'li muhataplarıyla paylaşacak.

TÜRKİYE-ABD ARASINDAKİ İADE TRAFİĞİ 

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Hükümet, Gülen'in iadesi için ikamet ettiği ABD'ye "acil tutuklama ve iade" talebinde bulunmuştu. 

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD Adalet Bakanlığı, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin Adalet Bakanlığına bir mektup göndermişti. 

ABD Adalet Bakanlığı mektupta, Gülen'in iadesi konusunda yapılacak görüşmeler için Adalet Bakanlığından bir heyetin ABD'ye gönderilmesini ya da Amerikan Adalet Bakanlığından bir heyetin Türkiye'ye gelmesini önermişti. 

Adalet Bakanlığınca ABD'ye gönderilen cevap mektubunda, ilk olarak Amerika'dan bir heyetin gelmesi, daha sonra Türkiye'den bir heyetin ABD'de görüşmelerde bulunması teklif edilmişti. 

Türkiye'nin teklifini kabul eden ABD Adalet Bakanlığı, bir heyeti Türkiye'ye göndereceğini bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 10:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48