banner15

ABD'nin yaptırım kararına sert tepkiler

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD Hazine Bakanlığının Türkiye ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararının şiddetle protesto edildiği bildirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar karara tepki gösteren ilk isimler oldu.

ABD'nin yaptırım kararına sert tepkiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin yaptırım kararına tepki göstererek, saldırgan tutumun karşılığının gecikmeden verileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Türk Bakanlarla ilgili aldığı skandal yaptırım kararına sert tepki gösterdi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “ABD Hazine Bakanlığının ülkemizle ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz. İki Sayın Bakanımızı hedef alan söz konusu karar ne devlet ciddiyetiyle bağdaşmakta ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilmektedir.” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İki Sayın Bakanımızı hedef alan söz konusu karar ne devlet ciddiyetiyle bağdaşmakta ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilmektedir. Hukuk sistemimize saygısızca müdahale niteliği taşıyan bu kararın ABD ile ilişkilerimizin özüne aykırı olduğuna ve iki ülke arasındaki sorunların çözümü yönünde sürdürülen yapıcı çabalara büyük zarar vereceğine kuşku yoktur.

“Karşılığı gecikmeksizin verilecektir”

ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek söz konusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir.

Çavuşoğlu: ABD'nin yaptırıma kalkışması karşılıksız kalmayacaktır

ABD'nin Rahip Brunson’ın ev hapsini gerekçe göstererek Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı’na yaptırım uygulanacağını açıklamasına Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan tepki geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin yaptırım kararıyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun yaptığı açıklama şu şekilde:

"ABD’nin iki Bakanımıza yaptırım uygulamaya kalkışması karşılıksız kalmayacaktır. ABD Yönetimi hukuk dışı taleplerini bu yöntemle elde edemeyeceğini idrak etmediği sürece sorunlarımızı çözemeyiz."

Adalet Bakanı Gül'den ilk açıklama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD’nin skandal yaptırım kararının ardından Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Gül, “Benim bu topraklarda yaşamak ve bu topraklarda ölmek dışında bir düşüm olmadı. ABD'de veya Türkiye dışında herhangi bir ülkede ne bir dikili ağacım, ne bir tek kuruş param da yoktur” ifadelerini kullanan Gül, “Nasip olursa belki bir gün memleketim Gaziantep'te küçük bir zeytinlik alırım.” dedi.

Hulusi Akar: “Kimsenin gücü bu yürüyüşü durdurmaya yetmeyecektir” 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türk bakanlara yönelik yaptırım kararı hakkında sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından açıklama yaptı.

Akar mesajında, “ABD'nin bakanlarımıza yönelik skandal yaptırım kararı Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durdurmaya yöneliktir. Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürüyüşüne devam edecektir. Kimsenin gücü bu yürüyüşü durdurmaya yetmeyecektir” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 00:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48