banner15

ABD, ses kaydının adresini vermedi

Yargıtay üyelerinin ses kayıtlarını internete koyanların kimlik bilgileri "basın özgürlüğü" gerekçesiyle verilmedi

ABD, ses kaydının adresini vermedi

ABD adli makamları, Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan ve Yargıtay 10. Hukuk Dairesi üyesi Fatih Arkan'a ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarını www.dailymotion.com isimli internet sitesine yükleyen kişi ve kişilerin kimlik, adres ve IP bilgilerini, "basın özgürlüğü var" diyerek, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerine vermedi

Türkiye'de ilk kez www.habervaktim.com isimli internet sitesinde yayınlanan Aktan ve Arkan'a ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı. Yargıtay üyelerisuç duyurusu dilekçelerinde, gerçek dışı kayıtları oluşturanların tespit edilerek, bu kişilerin cezalandırılması talep etmişti.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), savcılığın ikinci yazısı üzerine bildirilen telefon numaralarının dinlenmesine ilişkin mahkemelerce verilmiş bir karar olmadığını bildirdi. TİB'in bu yazısı, Aktan ve Arkan hakkındaki ses kayıtlarının yasadışı yollardan elde edildiği iddialarını kesinleştirdi. Ses kayıtlarının kaynağına ulaşmaya çalışan savcılık, bu kez ABD adli makamlarına başvurdu. ABD'den verilen yanıtta ABD'de basın özgürlüğü olduğu, bu nedenle istenen bilgilerin verilemeyeceği belirtildi. Savcılık, soruşturma sonunda kayıtları Türkiye'de yayınlayan "habervaktim" internet sitesi yetkilileri hakkında dava açabileceği gibi takipsizlik kararı da verebilecek.

Kaynak: Milliyet

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 08:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48