banner15

ABD, Türkiye'nin sınırı kapatmasını bekliyormuş

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı McGurk, Türkiye'nin Suriye sınırında, açık olduğunu iddia ettiği kısımları da, kapatmasını beklediklerini söyledi

ABD, Türkiye'nin sınırı kapatmasını bekliyormuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, Mari hattında, IŞİD'e karşı kara aktivitelerinin sürdüğünü söyledi. McGurk, Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü John Kirby ile günlük basın toplantısına katılarak, koalisyon ülkelerinin Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı verdiği mücadeleyle ilgili bilgi verdi.

McGurk, Türkiye ile siyasal ve diplomatik olarak çok yakın ilişki içinde olduklarını belirterek, "Mari hattında, IŞİD'e karşı kara aktiviteleri devam etmekte. Türkiye'den de yapmasını beklediğimiz ve umut ettiğimiz IŞİD'in Türkiye sınırlarına uzanan son bölgesi olan bu kısmı kapatmaları" dedi.

Konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama'nın görüşmeleri sırasında da gündeme geldiğini kaydeden McGurk, IŞİD'e katılan yabancı savaşçılar konusunda bütün koalisyon ülkelerinin yardımına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. McGurk, "Türkiye'nin yapması gereken özel bir rolü var" ifadesini kullandı. Türkiye'nin IŞİD'e Mari hattında yaptığı operasyonlara da dikkati çeken McGurk, Türkiye'nin F-16'larla bu bölgede düzenli olarak IŞİD'i bombaladığını söyledi.

McGurk, pazartesi günü Dışişleri Bakanlığında ABD Başkan Yardımcısı John Biden'ın da katılımını bekledikleri bir toplantı düzenleyerek, koalisyon ülkelerinin büyükelçililerine IŞİD'e karşı yapılacak mücadele konusunda "bazı detaylar"ı anlatacaklarını bildirdi. McGurk, "Onlardan ihtiyaç duyduğumuz yeni kaynaklar konusunda çok net olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

McGurk, bir soru üzerine, IŞİD'e karşı mücadelede Kürtlerin rolüne değindi.Kürtlerin ortak hareket etmesi gerektiğini anlatan McGurk, "Savaş henüz bitmedi. Kürtler her gün kayıp veriyor ve biz onları bu tehlikeye karşı birleşmeleri konusunda cesaretlendiriyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 11:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35