banner39

ABD Türkiye'ye Adil Öksüz'ü sordu

ABD'den Adalet Bakanlığı'na yazılan yazıda Öksüz'ün, darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğuna dair delil olup olmadığı soruldu

Güncel 20.10.2016, 15:37 20.10.2016, 15:37
ABD Türkiye'ye Adil Öksüz'ü sordu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, darbe girişiminin planlayıcısı olmakla suçlanan Fethullah Gülen'in tutuklanması ve iadesi için yapılan başvuruyla ilgili Adalet Bakanlığı'na bir yazı gönderdi. Yazıda, FETÖ'nün hava kuvvetleri sorumlusu' olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'ün, darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğuna dair delil olup olmadığı soruldu.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Türkiye'nin bu yazıya, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Jandarma Genel Komutanlığı önüne bomba attığı ileri sürülen Pilot Üsteğmen Müslim Macit'in ifadesi ile cevap vereceği öğrenildi.

Macit ifadesinde, firari Adil Öksüz'ü Akıncı Üssü'nde gördüğünü ve darbeyi yönettiğini söyledi. Macit, "Öksüz'e benzeyen birini görmüştüm. Tutuklanıp cezaevine gittiğimizde Mete Kaygusuz ile yaptığımız konuşmada, Kaygusuz bana Adil Öksüz'ün de orada olduğunu söyledi. Sivil kıyafetli 5-10 kişi sürekli ellerindeki telefonlarla irtibat halindeydi. Beden dillerinden eylemi koordine ettikleri anlaşılıyordu" dedi.

Macit, Akın Öztürk'ün damadı Yarbay Hakan Karakuş'un kuleden kendisine talimat verdiğini de belirterek "Önce Jandarma Genel Komutanlığı kavşağına, ardından da Cumhurbaşkanlığı'nın oradaki caminin yakınlarına Karakuş'un talimatıyla atış yaptım. Bu esnada bizim, yani hizmet hareketinin darbe yaptığını biliyordum" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?