banner39

AB'den Ankara-İstanbul hızlı tren hattına destek

AB, Ankara-İstanbul arası hızlı tren hattının yapımını destekliyor, 136 milyon Avro hibe edilecek, 1,45 milyar Avro da Avrupa Yatırım Bankası tarafından kredi olarak verilecek.

Güncel 28.03.2012, 10:39 28.03.2012, 12:10
AB'den Ankara-İstanbul hızlı tren hattına destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB, Ankara ile İstanbul arasında yapılacak olan hızlı tren hattının son ayağı için 136 milyon Avro hibe edecek. Ayrıca Avrupa Yatırım Bankası tarafından da tren hattının yapımı için 1,45 milyar Avro kredi verilecek. Projeye İspanya'dan da yarım milyar Avro kredi yardımı geliyor.

Hızlı tren hattının tamamlanmasıyla İstanbul-Ankara arasındaki yolculuk süresi 3 saate düşüyor. Aynı zamanda karayolu ve havayolu ile giden yolcuların tren yolunu tercih etmeleri sağlanarak, hava kirliliği de azaltılmış oluyor.

Türkiye'nin AB'ya katılım sürecinde, Türk ulaşım ağlarında dengenin oluşturulması için demir yolu hatları ile denizyolu altyapısına bağlantı sağlanması diğer yatırımlardan daha önce geliyor. Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin Türk ekonomisine 3 milyar Avro'dan fazla bir katkı sağlaması bekleniyor.

Ankara-Karabük-Zonguldak demiryolu hattının modernleştirilmesi için de AB tarafından 188 milyon Avroluk bir yardım öngörülüyor. AB'nin Türkiye'deki demiryolları sektörüne yapacağı yardımlar 2013 yılına kadar 600 milyon Avro'yu bulacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?