banner39

AB'den TSK'ya demokrasi dersi yardımı

AB tarafından mali destek yapılan bir proje ile TSK tarafından askerlere demokratik değerler konusunda eğitim veriliyor.

Güncel 05.06.2014, 12:32 05.06.2014, 15:06
AB'den TSK'ya demokrasi dersi yardımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB ile Türk Silahlı Kuvvetleri, zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmekte olan genç askerlere yönelik olarak insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çevrenin korunması gibi konuları kapsayan bir eğitim programı tasarladı. Proje kapsamında elde edilen başarıları kutlamak üzere Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 5 Haziran'da Ankara'da düzenlenecek merasime ev sahipliği yapacak. Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra, AB Bakanlığı Müşteşar V. Ahmet Yücel ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Stefano Manservisi katılacak.

4.1 milyon Avro bütçeli proje, Birleşmiş Milletler kalkınma Programı (UNDP) tarafından sağlanan teknik destekle uygulandı. Türkiye'nin demokratikleşme ve AB katılım süreçlerinin merkezinde yer alan insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın ve çocuk hakları, çevrenin korunması, sağlık ve hukuki alanda vatandaşın güçlendirilmesi amaçlı konulara yönelik eğitim modülleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin girişimiyle, UNDP ile birlikte tasarlandı. Türkiye'deki er ve erbaşlara yönelik eğitimler, web tabanlı yayın (Internet protokolüne dayalı TV) yoluyla veriliyor. Programın geliştirilmesi sürecinin tamamlanmasının ardından, pilot eğitimlere Temmuz 2013'te başlandı. Şu ana kadar 2 bin er ve erbaş eğitimlere katıldı.

Proje, eğitim kapsamının daha da ileriye götürülmesini ve yılda 10 bin er ve erbaşın eğitimine imkân sağlayacak altyapının oluşturulmasını hedefliyor. Program, toplumun birer parçası olarak er ve erbaşların temel hak ve özgürlükler konusundaki farkındalık düzeyini arttırmayı amaçlıyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?