banner39

banner35

'ABD'nin elinde bizden fazla delil var'

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Kani Torun, FETÖ ile ilgili ABD'nin delillere sahip olduğunu söyledi

Güncel 10.08.2016, 19:15 10.08.2016, 19:15
'ABD'nin elinde bizden fazla delil var'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Bursa Milletvekili Kani Torun, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili ABD makamlarının elinde Türkiye’dekinden daha fazla delil olduğunu söyledi.

FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasında yaşananları Batı kamuoyuna anlatmak üzere Kanada’ya gelen ve TBMM Heyeti’ne başkanlık eden Torun, başkent Ottawa’daki temaslarını AA’ya değerlendirdi.

Ottawa’daki son gününde düşünce kuruluşlarının temsilcileri ile buluşan TBMM Heyeti, daha sonra Kanada Federal Parlamentosu’nda Kanada-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Judy Sygro, milletvekilleri ve senatörlerle bir araya geldi.

İKİRCİKLİ HALLERİNİ ELEŞTİRDİK

Kanada’ya bir şeyi savunmaya gelmediklerini ifade eden Torun, "Biz FETÖ terörünü birinci elden anlatmaya geldik. Anlatırken de Batılılara, bu konuda gösterdikleri ikircikli tavrı eleştirmekten geri kalmadık. Bunun da dostlukla bağdaşmadığını açık açık anlattık’’ dedi.

ABD'NİN ELİNDE BİZDEN DAHA FAZLA DELİL VAR

Kendilerine yöneltilen ilk sorunun, ‘’yeterince deliliniz var mı?’’ sorusu olduğunu ifade eden Torun, şunları söyledi:

"Amerika aslında, bizden daha çok delile sahiptir. 17 yıldır elinde tuttuğu bir adamın yanına kimin gelip kimin gittiğini, neler yaptığını ve içeride ne konuştuğunu Amerika bizden daha iyi biliyor. FETÖ’nün istenmesi olayı baştan sona siyasi bir olaydır. İşi hukuki zemine çekmeye çalışmaları ise eğer varsa kendilerinin olaydaki izlerini gizleme amacı taşır."

15 Temmuz’daki darbe girişimine katılan bazı FETÖ'cü subayların, geçmişte görevli olarak ABD’ye gittiklerini ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’i ziyaret ettiklerini anlatan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Bursa Milletvekili Torun, "Bununla ilgili bize gayriresmi bilgiler geliyordu. Bu kişilerin kimler olduğu, isimleri ve ne zaman görüştüklerini, ABD bizden daha iyi biliyor. Yani bizden delil istemeleri, işi yokuşa sürmek ve topu taca atmaktan başka birşey değil’’ diye konuştu.

TBMM Türkiye-Kanada Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ile MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter’in de bulunduğu TBMM Kanada Heyeti, bu ülkedeki temaslarına, bugün de Toronto’daki programları ile devam edecek.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?