banner39

Abdülhamit nasıl öldü?

2. Abdülhamit Han ölmeden önce üzüntüden felç geçirmesine sebep olan ve ağıtlar yaktıran Kırım'daki kalenin düşüşü, uzun süren hastalık döneminin ardından daha fazla ümmetin derdini taşıyamayan bedeni bir soğuk algınlığına yenilerek hayata gözlerini yummuştur

Güncel 09.06.2018, 00:05 09.06.2018, 00:18
Abdülhamit nasıl öldü?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sultan II. Abdülhamit Han’ın ölüm hastalığı 5 Şubat 1918 Salı günü soğuk algınlığı ile başlamış ve üç gün sonra şiddetli bir mide ağrısıyla nefes darlığı baş göstermiştir.

Eski padişaha ilk bakan doktorlar Beylerbeyi Hastahanesi’nden Nikolaki Paraskevidis,  Veliaht Vahidüddin Efendi’nin özel doktoru Alkivyedis ve kendi doktoru Atıf Hüseyin Bey’dir. Hastaya ilk müdahaleyi yapan bu doktorlar önce kendisinden kan almışlardır. O sırada nabzın, yüz kırk beş; teneffüsün de altmış beşten fazla olduğu görülmüştür.

Kardeşi Sultan Mehmet Reşat Han, bu durumdan haberdar olunca hangi doktoru istiyorsa onun gönderileceğini bildirmiş, Sultan Abdülhamid ise: “Benim doktorlarım var!” diyerek bunu kabul etmemiştir. Öldüğü gün olan 10 Şubat’ta mutadı üzere soğuk suyla aldığı duş sonrası tekrar rahatsızlanmıştır. Bunun üzerine kendi doktorlarının tavsiyesiyle Akil Muhtar Bey ve Selanikli Rifat Bey Dolmabahçe Sarayı’ndan getirilmişlerdir.

Yapılan kontrollerin ardından, kan toplanması sonucu ödemleşme ile kalp ve böbrek yetmezliği teşhisi konmuştur. Dokuz kez vücudundan kan alınmış fakat tüm çabalara rağmen Sultan Abdülhamid, o gün saat on beşte 5 sene, 3 ay, 9 gündür ikametine tahsis edilmiş olan Beylerbeyi Sarayı’nda vefat etmiştir.

Abdülhamit'e felç geçirttiren üzüntü

Osmanlı imparatorluğunun en önemli sınır kalelerinden biri olan Özi kalesi, Kırım yarım adasını kontrol altında tutan uç nokta konumundaki kılburun kalesi ile birlikte, stra­tejik açıdan Osmanlı imparatorluğu'nun kuzey karadeniz'deki en önemli ka­leleri idi.

Ruslar, Özi kalesini kuşatarak 25.000 kişiyi alçakça katlettiler (17 Aralık 1788). Bu haberin İstanbul’a ulaşması üzerine, Sultan I. Abdülhamit kederinden hastalandı ve felç geçirdi. Ancak, 7 Nisan 1789’da vefat edene kadar devlet işleriyle ilgilenmeye devam etti. Dindarlığı ve iyiliği sebebiyle halkın “veli” olarak gördüğü Sultan I. Abdülhamit, 15 yıl 2 ay 17 gün süren saltanattan sonra, 64 yaşında vefat etti. Cenazesi Bahçekapı’da kendi yaptırdığı türbesine defnedildi.

Yani Abdülhamit milletine öyle bir bağlıydı öyle bir bağlıydı ki, milletine katliam yapıldığını öğrenince felç geçirip vefat etti…

Sultân I. Abdülhamid’in Hotin ve Özi’nin düşmesi münasebetiyle bizzat kaleme aldığı hatt-ı hümâyûn insanı ağlatacak kadar manalıdır: “Özi’nin düştüğü takriri âlimallah beni yeniden kederlendirdi; bu kadar Müslüman erkek, kadın, küçük ve büyüğün kâfir elinde kalması beni mahzun eyledi. Yârab! Sen Mâlik’ül-mülksün. Senden niyazım, ölmeden bu beldeleri tekrar Müslümanların eline geçtiğini bana göster”.

banner53
Yorumlar (6)
meral yıldırım 3 yıl önce
Allah mekanını cennet etsin
Muhiittin 3 yıl önce
Atalarımız nurlar içinde yatsinlar. Mekanları cennet olsun insaAllah.
Özcan bulat 2 yıl önce
Mekânı cennet olsun
Abdurrahmanyurttas66 2 yıl önce
Nurlarda yatsın, mekanları cennet olsun, dualarımız ,bu aziz vatana hayırlı işler yapmış tüm ecdadımızın üzerine olsun.Amiin Ecmain.
Ahmet Ozturk 2 yıl önce
Mekani Cennet olsun...
ferhat ay 2 yıl önce
mekanı cennet olsun ..Ecdadıma bu acıları layık görenler helak olsun iki dünyada
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?