Abdullah Gül hacca gidiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hacca gidiyor. Gül'ün yolculuğu hacca giden görevdeki ilk Cumhurbaşkanı olması bakımından önem taşıyor

Abdullah Gül hacca gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hac ibadeti için kutsal topraklara gidiyor. Diyanet ve Çankaya tarafından da doğrulanan Gül'ün bu yolculuğu hacca giden görevdeki ilk Cumhurbaşkanı olması bakımından önem taşıyor.

Hac görevini yerine getirmek için Mekke'ye akın eden Müslümanlar, bölgedeki bunaltıcı sıcaklar nedeniyle ibadet için geceleri tercih ediyor.

Kâbe yıkanırken paslandığı farkedilen anahtarı değiştirildi. Kâbe'nın anahtar koruyucusu Şeyh Abdulkadir Al-Şeyba'ya teslim edilen yeni kilit 18 karat altından yapıldı.

Kurban Bayramı'nın yaklaştığı bugünlerde, kutsal topraklara akın eden Müslümanlar, umre ve tavaflarının ardından ibadet ederek, vakitlerini değerlendirmeye çalışıyor. Hacı adayları, sıcaklığının gün içinde 40 derece civarında seyrettiği "Mübarek Belde"de, daha çok havanın serinlediği ikindi namazından sonra Kabe'ye akın etmeye başlıyor. Güneş battıktan sonra sıcaklığın 25 dereceye kadar düşmesi dolayısıyla özellikle akşam saatlerinde tavaf alanı dolup, taşıyor. Yaşanan yoğunluk nedeniyle hacı adayları, bu saatlerde tavaflarını yaklaşık bir buçuk, 2 saatte ancak tamamlayabiliyor. Hacı adayları, gece yarısından sonra "Teheccüd namazları"nı kıldıktan sonra, Kur'an-ı Kerim okuyup, sabaha kadar ibadet ediyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2013, 16:06
banner53
YORUM EKLE

banner39