banner39

Abdurrahman Arslan'dan Müslümanlara eğitim eleştirisi

Yazar Abdurrahman Arslan, Müslümanların son zamanlarda nasıl bir birey yetiştirmek istedikleri konusunda hiç düşünmediklerini belirterek, "Devlete her şeyimizi teslim edemeyiz. Mesela çocuğun ve eğitimin devlet tekeline alınması pagan bir gelenektir" dedi

Güncel 08.12.2014, 13:19 08.12.2014, 13:27
Abdurrahman Arslan'dan Müslümanlara eğitim eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özgür Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen “Neden ve Sonuçlarıyla İslam Düşünce ve Siyasetindeki Kriz” başlıklı tartışma dizilerinin bu haftaki konuşmacısı Yazar Abdurrahman Arslan'dı.

İslam’ın otoriteyi inananlarla bölüştürdüğünü söyleyen Arslan, “Devlete her seyimizi teslim edemeyiz. Mesela çocuğun ve eğitimin devlet tekeline alınması pagan bir gelenektir.” diye konuştu.

Özgür Yazarlar Birliği sitesinin haberine göre Arslan, nasıl iyi bir kul olarak yetiştireceğimizi tartışmadığımızı, okuldan, dolayısıyla devlet aygıtlarından başka alternatiflerin düşünülmediğini vurgulayarak "Bizi alt üst eden bir zemindeyiz" dedi.

Mahremiyetin başörtüsüne indirgenerek kadın-erkek el birliği ile iptal edildiğini savunan Arslan mahremiyeti “medeni cesaret” söylemi ile sona erdirdiğimizi ifade etti.

Müslüman zihnin bilinçaltında teknolojiye tapınma olduğunu dile getiren Arslan, akademizmin Müslüman düşünceyi çıkmaz bir sokağa sürüklediğini, Müslüman zihnin dünyayı nasıl anlamlandırdığına ilişkin belirsizlikler olduğunu belirtirken yüz yıldır Kur’an-Sünnet diyen Müslümanların bugün kriz demelerinin ibretlik bir durum olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Kadın-erkek mevzuunda batılı aşamaları takip ettiğimizi, ailenin bitme noktasına sürüklendiğini vurgulayan Arslan, buradan nasıl bir çıkışın murat edildiğini anlayamadığını söyledi.

İslamcı/müslüman düşüncenin dış dünyayı anlayamadığını, karşı çıktığı dünyanın aynasında kendini inşa etmeye çalıştığını savunan Arslan, İslamcı bir siyasetin temelinde de bireyden topluma uzanan bir ahlak inşasının önemine değindi ve İslamcılığın bir nefs-i müdafaa hâli olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?