Açıköğretim kitabında yanlış fıkhi bilgi

Açıköğretim İlahiyat Fakültesi öğrencileri için Murat Yayınları'ndan çıkan kitapta, kadınların oruç tutup tutamayacağı şartlarla ilgili yanlış bilgiler yer alıyor

Açıköğretim kitabında yanlış fıkhi bilgi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Açıköğretim Fakültesi Murat Yayınları 2. Sınıf 3. Yarıyıl İlahiyat kitabında yer alan 'kadınların özel hallerinde oruç tutması' başlıklı bölümde yer verilen bilgiler görenleri şaşırttı.

Kitapta, kadınların özel hallerinde oruç tutmayabileceklerine dair ruhsatla ilgili yanlış bilgiler yer alıyor. Hz. Peygamber'in (s.a.v.) "Adet halinde hanımlar namaz kılmaz, oruç tutmazlar" (Buhari, Hayız, 7.) şeklindeki hadisine rağmen kitapta, bu konuyla ilgili hiçbir yerde bir bilgi ve belge olmadığı iddia ediliyor.

Haber7.com'da da yer alan habere göre kitap yer alan ilgili bölümde şöyle deniliyor:

Fıkıh tarih içerisinde kadınların bu durumlarında oruç tutabileceklerine dair bir tartışma yoktur. Kadınların bu hallerinin oluşturduğu fizyolojik rahatsızlığı oruç tutmamaları için bir ruhsat oluşturduğunu söylemenin rasyonel dayanağı olamaz. Hz. Peygamber'in hadisinden hareketle hiçbir fakih bu durumda olan kadınların oruç tutmayabileceğini söylememiştir.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 14:25
banner53
YORUM EKLE

banner39