banner39

Adaletten önce şifa bekleyen mahkumlar var

Ergenekon sanığı Hilmioğlu'nun tahliyesi cezaevlerinde çok ağır hastalıkların pençesinde ölümle yüzyüze olan yüzlerce ağır hasta mahkum ve tutukluyu yeniden gündeme getirdi...

Güncel 21.02.2014, 16:50 22.02.2014, 00:27
Adaletten önce şifa bekleyen mahkumlar var

Hamit Kardaş/ Dünya Bülteni -  Haber Merkezi

Ergenekon davasından hüküm giyen İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen tedbiren tahliye karar akıllara ağır hastalıklarla mücadele eden diğer mahkumları getirdi.

Türkiye’de çeşitli suçlardan hüküm giymiş çok sayıda mahkum, cezaevi şartlarında tedavi göremediği gibi hastaneye de sevk edilmiyor veya tahliye edilmiyor.  Sivil Toplum Örgütlerine göre cezaevlerinde 550, Adalet Bakanlığı'na göre 334 ağır hasta var. İddiaya göre bunlardan 160 kadarı ise ölüm sınırında. Cezaevlerinde Hilmioğlu gibi daha çok sayıda tutuklu ve hükümlü, adaletten önce şifa bekliyor.

Hapishanedeki hasta mahkumların başında 28 Şubat süreci sonrasında Almanya’dan talep edilerek tutuklanan Metin Kaplan geliyor. Kaplan, uzun bir süredir kanserle mücadele ediyor.

Bir başka hasta hükümlü Yasin Demir ise Hepatit B’ye yakalanmış. Demir, sağlık durumu ile ilgili belgeleri devlettin zirvesine gönderdiği halde bugüne kadar olumlu bir sonuç alamadı. Yakınları, tahliye edilmesi için imza kampanyası başlattı.

Muş'ta tutuklanan 84 yaşındaki Hasan Alavi ise astım hastası. Yakınları, Alavi'nin son günlerini yanlarında geçirmesini istiyor.

Kızını okula götürürken tutuklanan ve hiçbir silahlı eyleme katılmadığı halde örgüt liderliğinden ceza alan Yazar Salih Mirzabeyoğlu’nun da çeşitli hastalıklardan muzdarip olduğu biliniyor.

Kamuoyu şimdi, yüzlerce mahkum için de, Hilmioğlu’na gösterilen muamelenin benzerinin uygulanmasını bekliyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?