banner15

Afetlerde iletişim kesilmeyecek

AFAD, afetlerde iletişimin kesilmemesi için 4 aşamalı bir haberleşme sistemi kuruyor

Afetlerde iletişim kesilmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), afetlerde iletişimin kesilmemesi için 4 aşamalı bir haberleşme sistemi kuruluyor.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamaya göre, afetlerde en önemli sorunlardan biri olan haberleşmede kesinti yaşanmasına, AFAD'ın Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi (KGHS) ile son verilecek.

Afet, acil durum, savaş veya seferberlik halinde Başbakanlık ve AFAD ile il ve ilçelerdeki Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezlerinin birbiriyle kesintisiz iletişim sağlaması için 4 aşamalı bir haberleşme sistemi kuruluyor.

AFAD'ın kurduğu haberleşme sistemiyle iletişim, fiber kablo, 3G, uydu ve HF telsiz üzerinden otomatik aktarmalı olarak sağlanacak. Haberleşme bir kanaldan kesildiğinde diğer kanal üzerinden otomatik devam edecek. Proje kapsamında, dördüncü iletişim kanalı ise tüm illerde bulunan HF/SSB telsiz sistemi olacak.

150 Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezini kapsayacak projede, ilk bölüm tamamlanarak 4 pilot ilde gerekli donanımlar oluşturuldu. Projenin 2018 sonunda ülke çapında yaygınlaştırılması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 14:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48