banner39

banner35

AHİM'den TSK'yı sanık yapabilecek karar

AİHM'nin Türkiye'yi 2 milyon Euro'ya mahkum ettiği köy bombalamaları dosyasına Genelkurmay itiraz etti. Genelkurmay, davanın bu şekliyle TSK'yı ileride uluslararası alanda savaş suçlusu olarak sanık sandalyesine oturtabileceğini savunuyor

Güncel 24.02.2014, 09:22 24.02.2014, 09:34
AHİM'den TSK'yı sanık yapabilecek karar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 1994'te Şırnak'ın Kumçatı ve Koçağılı köylerinin savaş uçaklarınca bombalanması nedeniyle verdiği rekor tazminat cezasını temyiz etti.

AİHM'nin tarihinde bir ülkeye verdiği en yüksek ceza olan 2 milyon 305 bin Euro tazminata yapılan itirazın gerekçesi ise dava dosyasında Cenevre Sözleşmesi'ne yapılan atıf ve PKK'dan 'özgürlük savaşçısı' olarak söz edilmesi oldu.

26 Mart 1994 günü Şırnak'ın 2 köyünde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait F-16 uçaklarıyla yapılan bombardımanda 38 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

AİHM'de savunma yapan hükümet, köyün Nevruz'u kutlamaya karşı çıktıkları için PKK tarafından bombalandığını ileri sürdü. Ancak köylülerin avukatı bombardımandan az önce uçak sesleri duyulduğunu ve o sırada köylerde PKK'lıların bulunmadığını iddia etti.

2004 yılında köylüler bombalamanın askeri uçaklardan yapıldığını bildirdi ve soruşturmanın bu şekilde derinleştirilmesini istedi. Ancak dosya 10 yıl, Şırnak Savcılığı, Diyarbakır Askeri Savcılığı ve Özel Yetkili Mahkeme arasında gidip geldi ve sonuç alınamadı. Köylüler, konuyu 2006'da AİHM'ye taşıdı. AİHM Türkiye'yi 2 milyon Euro tazminata mahkum etti.

Geçen hafta Adalet Bakanlığı karara itiraz ederek dosyayı Büyük Daire'ye taşıdı. İtiraz talebi Genelkurmay'dan geldi. Genelkurmay'ın itirazının nedeni, dosyada PKK'lılardan özgürlük savaşçıları olarak söz edilmesi ile Cenevre Sözleşmesi'ne atıfta bulunulması. Genelkurmay'a göre bu atıflar ileride TSK'yı sanık konumuna sokacak türden. 

Davanın zaman aşımına, olayın üzerinden 20 yıl geçmesine de 32 gün var. Dava dosyası hala Diyarbakır'da.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?