banner39

Ahmet Hakan'a yönelik saldırıya tepkiler

Ahmet Hakan'a yönelik saldırı girişimi hükümetten, AK Parti'den ve CHP'den sert tepki aldı

Güncel 01.10.2015, 14:57 01.10.2015, 17:05
Ahmet Hakan'a yönelik saldırıya tepkiler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazeteci Ahmet Hakan'a düzenlenen saldırının yankıları devam ediyor. Saldırıyı gerçekleştiren 4 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Saldırganlar ilk ifadesinde saldırıyı, "trafik tartışması"nın devamı olarak açıkladılar. Saldırıya AK Parti, CHP ve birçok kesimden tepkiler geldi. İşte gelen tepkiler:

AK PARTİ'DEN TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Çelik, 'Yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz.' dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün de saldırıyı tasvip etmediklerini belirtti. AK Partili Beşir Atalay da "Ahmet Hakan'a bir menfur saldırı düzenlenmiştir. Bu olayı lanetliyorum, şiddetin her türlüsünü kınıyorum" diye konuştu. TBMM eski başkanlarından Bülent Arınç da Twitter hesabından saldırıyı kınadı ve ''Gazetecilere, yine kendi camialarından, eski-yeni medya patronlarından, ya da gazetecilerden tehdit gelmesi de ayrı bir facia'' diye yazdı.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, saldırıya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'a yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Gazetecilere saldırı hiçbir şekilde mazur gösterilemez. Şiddet hiçbir şekilde tasvip edilemez. Şiddet, kayıtsız şartsız reddedilmelidir. Tüm basın mensuplarına geçmiş olsun diyor, en iyi dileklerimizi iletiyoruz. Gazetecilere yönelik şiddeti mahkum ediyor ve en güçlü şekilde kınıyoruz."

Kılıçdaroğlu'ndan Ahmet Hakan mesajı: Gerginliğin bu noktaya ulaşması ciddi endişe yaratıyor

HÜKÜMETTEN KINAMA

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan sosyal medya hesabından olayla ilgili şu mesajları paylaştı: Şiddet kimden gelirse ve kime karşı olursa olsun yanlıştır. Partilere, medyaya ve yazarlara yönelik şiddet öncelikle demokrasimize zarar verir. Faili belli olan saldırıları bile siyasi rant ve linç kampanyasına dönüştürme çabaları da şiddetin kılık değiştirmiş halidir. Basın mensuplarına yapılan şiddeti kınadığımız gibi, şiddetin kaynağını çarpıtarak üretilen nefret söylemlerini de kınıyoruz. Şiddeti tel’in ederken çarpık sonuçlar üretmenin ve nefret kusmanın da mazur görülecek tarafı olamaz.

KILIÇDAROĞLU'DAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, "Kendisini sabah saatlerinde aradım. Son derece üzgünüm. Değerli bir gazeteci önce ölümle tehdit edildi. Şimdi fiziki saldırıya muhatap oldu. Toplumdaki gerginliğin bu noktaya taşınması bizde ciddi endişeler yaratıyor" dedi.

Ahmet Hakan'ı sabah saatlerinde aradığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: Son derece üzgünüm. Değerli bir gazeteci önce ölümle tehdit edildi. Şimdi fiziki saldırıya muhatap oldu. Toplumdaki gerginliğin bu noktaya taşınması bizde ciddi endişeler yaratıyor. Medyaya yönelik saldırılar konusunda hükümetin çok dikkatli ve tutarlı adımlar atması bizim en büyük arzumuz. Bu olayın asıl faillerinin bulunması için de güvenlik güçleri üzerine düşen görevi yerine getirmiş olurlar.

CHP MECLİS'E ÖNERGE VERDİ

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da Meclis'e Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyla ilgili bir soru önergesi verdi. Tanrıkulu Başbakan Davutoğlu'nun cevaplaması isteğiyle 12 soru sordu.

AVRUPA KONSEYİ GENEL SEKRETERİNDEN AÇIKLAMA

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'un darbedilmesini kınadı.

Konsey tarafından yapılan yazılı açıklamada Jagland, olayı şiddetle kınayarak Türkiye'de gazetecilere yönelik yapılan saldırıların ifade özgürlüğü üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ifade etti.

Açıklamasında, Türk otoritelerine olayın kapsamlı olarak soruşturulması ve faillerinin adalet önünde çıkartılması çağrısında bulunan Jagland, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin gazetecileri saldırılara karşı koruma yükümlülüğü bulunduğunu hatırlattı.

AGİT'TEN KINAMA

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatović, gazeteci Ahmet Hakana'a yapılan saldırıyı kınadı ve Türkiye'deki gazetecilerin güvenliklerinin artırılmasını istedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Dunja Mijatović, gazetecilere şiddet uygulanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti ve kanunlarda yer alan en sert şekilde cezalandırılmasını istedi.

Dunja Mijatović, "Ahmet Hakan'ın darp edilmesini şiddetle kınıyor ve yetkililere failleri ve azmettiricilerini adalet önüne hızla çıkarmaları için ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?