AİHM'den Nokta Dergisi kararı

AİHM, askeri mahkeme kararı ile Nokta dergisinin aranmasının insan hakları ihlali teşkil ettiğine hükmetti

AİHM'den Nokta Dergisi kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Nokta dergisi yöneticilerinin 2007 yılında yaptığı başvuru ile ilgili olarak Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna karar verdi.

Nokta dergisinin askeri mahkeme kararıyla 2007 yılında aranması ve dergideki belgelere ve bilgisayar dosyalarına el konulması ile ilgili, dergi yöneticilerinin yaptığı başvuruyu değerlendiren AİHM, Türkiye’nin "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti.

AİHM'in gerekçeli kararında, "gazetecilerin haber kaynaklarının gizliliğinin korunması ilkesinin ihlal edildiği" bildirildi.

Nokta dergisi, tartışma yaratan kapak haberinde, Genelkurmay’ın şirketleri ve gazetecileri bir listeyle "lehte" veya "aleyhte" diye sınıflandırdığını iddia etmiş, konu ile ilgili gizli listeyi ele geçirdiğini ileri sürmüştü.

Söz konusu haberin ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın talimatı ve askeri mahkeme kararıyla dergide arama yapılmış ve derginin yazılı ve bilgisayar kayıtlarına el konularak, yine dergi yöneticilerinden haberle ilgili belgelerin, kaynakların teslim edilmesi istenmişti.

Nokta yönetiminin, derginin aranması ve belgelere el konulması konusunda askeri mahkemeye daha sonra yaptığı temyiz başvurusu ise reddedilmişti.

AİHM kararı gereği Türkiye, derginin genel yayın yönetmeni Ahmet Alper Görmüş’e iki bin 750 avro, yazı işleri müdürleri Ahmet Haşim Akman ve Mehmet Ferda Balancar’a kişi başı bin 650 avro, dergide araştırmacı gazeteci olarak çalışan Ahmet Şık ve Banu Uzpeder’e yine kişi başı 850 avro, Nevzat Çiçek’e ise 500 avro maddi tazminat ödeyecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 13:49
banner53
YORUM EKLE

banner39