banner15

AİHM'den sokağa çıkma yasağı kararı

AİHM sokağa çıkma yasakları ile ilgili başvurular hakkında Türkiye'den görüş talep etme kararı alırken şikayetlerin bir kısmını da reddetti

AİHM'den sokağa çıkma yasağı kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güneydoğu'da terörle mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasakları çerçevesinde alınan önlemlere ilişkin şikayetler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) değerlendirildi.

Mahkeme, başvuruların Türkiye'ye gönderilmesine ve görüş talep edilmesine karar vererek, şikayetlerin bir kısmının da reddedildiğini duyurdu.

AİHM, Ağustos 2015'ten itibaren terörle mücadele kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve alınan önlemler hakkında yapılan şikayet başvurularını değerlendirdi. 34 başvurunun değerlendirildiği ve yazılı görüş alınması için Türk hükümetine sunulduğu belirtilen kararda, şikayetlerin bir kısmının da reddedildiği belirtildi. 

AİHM'den yapılan açıklamada, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Ağustos 2015'ten bu yana Türkiye’de uygulanmakta olan sokağa çıkma yasakları çerçevesinde alınan önlemlere ilişkin çeşitli konularda şikayetlerin dile  getirildiği, 34 başvurunun Türkiye hükümetine bildirilmesine ve hükümetin yazılı görüşlerini sunmaya davet edilmesine karar vermiştir. Başvurularda dile getirilen şikayetlerin bir kısmı da kabul edilemez bulunmuştur. AİHM başvuruların esasına ilişkin kararını ileriki bir tarihte verecektir." ifadeleri yer aldı

AİHM, bu yılın başında da bazı şehirlerde sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi istemiyle yapılan başvuruları reddetmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 13:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48