banner15

Aileler IŞİD iddialarını yalanladı

Diyarbakır'da IŞİD bağlantısı iddiasıyla polis tarafından basılan evlerde öldürülenlerin aileleri, çocuklarının IŞİD ile bağlantılı olduğu iddialarını yalanladı

Aileler IŞİD iddialarını yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır’da IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyonda öldürülen yedi kişiden beşi Bingöl nüfusuna kayıtlıydı. Bingöl nüfusuna kayıtlı olanlardan Serhat Seyithanoğlu ile Sıddık Bünül'ün babaları IŞİD iddiaları ve basında yer alan haberleri yalanladı.

Bingolonline.com internet sitesinde konuşan aileler, çocuklarının IŞİD ile bağlantılı olmadığını, ancak bilmedikleri bir nedenle düzenlenen baskında "kurban" edildiklerini söylediler.

Rakka ve Telabyad’da örgüt içinde infaz emirlerini veren “Rakka kadısı” olduğu iddia edilen 42 yaşındaki Sıddık Bünül’ün babası Feyzi Bünül oğlunun İŞID’le bağlantısının bulunmadığını savundu. Baba Bünül, IŞİD iddialarının tamamen "iftira" olduğunu savundu.

Yerl basına konuşan Bünül şunları söyledi: Benim oğlum böyle eylemlere ne kalkışmış, ne yapmış, nede ben bugüne kadar duymuşum. İslami bir insandı, hayatta bir tavuğun bile incinmesini istemez, neden böyle bir olaya başvursun ki? Bunların hepsi iftiradır. Bunlar kurban edildi. Bunlara neden saldırıya uğrayarak öldürülüyor ki? Bunlar bir yere saldırmış, arkadaşlarıyla birlikte saldırdıkları tespit edilmişse başımız gözümüz üstüne. Devlet araştırsın, benim oğlum ve arkadaşları Türkiye Cumhuriyeti veyahut İslam’a veya başka bir örgüte zarar vermişlerse biz buradayız. Benim oğlum, ilahiyat fakültesini okumuş bir insandır. 5 yıl Medine’de okumuş, 4 yıl Suudi Arabistan Diyanetinde görev yapmış. Burada sürekli medresede ders veriyordu, birçok insana Kur’an-ı Kerim öğretmiş, ders vermiş. Bu adam bugüne kadar bir suyu dahi bulanık yapmamış.

Operasyonlarda öldürülen Seyyithanoğlu'nun ağabeyi Fadıl Seyithanoğlu da örgüt bağlantılarını yalanladı.

Kardeşinin IŞİD ile bağlantısının olmadığını ileri süren Ağabey Seyithanoğlu, "Kardeşim hakkında medyada olmadık şeyler üretildi. Yalan, yanlış haberler yapıldı. Bunların hepsi yalandır. Kardeşim ahlaklı, temiz, Müslüman, işinde gücünde çoluk çocuk sahibi bir insandır. Sözü edilen örgütlerle hiçbir alakası yoktur. Bu yanlışlıkların düzeltilmesini istiyoruz" dedi.

Ağabey Seyithanoğlu konuyla ilgili şunları söyledi: Kardeşim sürekli yanımızdaydı, çalışıyordu, çoluk çocuğuna bakıyordu. Kardeşim ve beraberindekilerin eylem hazırlığı içerisinde oldukları söyleniyor. Bunlar kesinlikle yalandır. Ben kardeşimin kavgasına dahi şahit olmuş değilim. Çok ince ruhlu biriydi. Suriye’ye gidip IŞİD saflarına katıldığı kesinlikle yalandır. Kardeşimin şimdiye kadar hiçbir eylemle ilişkisi olmamıştır, olacağına inanmıyorum. O, çok insancıl, Müslüman, insanları incitmeyecek yapısı vardı. Tek derdi, İslam’dı ve insanlara gerçek İslam’ı anlatmaktı. Kardeşimle bir hafta önce görüştüm, buradan Diyarbakır’a gitti. Gitmeden önce beni aradı, ‘abi ben Diyarbakır’a medreseye gidiyorum bilgin olsun’ dedi. Arada bir gidip gelirdi, oradaki medreselerde insanlara yardımcı olurdu. Suriye’ye gidip IŞİD saflarına katıldığı yönündeki bilgiler tamamen yalandır.


Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 11:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35