banner39

Ailesi Sultanahmet failini ölü biliyormuş

Sultanahmet saldırısının faili Suriyeli Nabil Fadlı'nın ailesine daha önceden öldüğü bidirilmiş ve taziye çadırı kurulmuş

Güncel 14.01.2016, 10:06 14.01.2016, 10:41
Ailesi Sultanahmet failini ölü biliyormuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sultanahmet'teki saldırıyı düzenleyen canlı bomba Nabil Fadlı'nın Suriye'deki ailesi oğullarının iki yıl önce IŞİD saflarına geçtiğini söyleyen aile, "IŞİD'in Mumbuç sorumlusu bize gelerek, Fadlı'nın Set Tişrin bölgesinde PYD ile girdiği çatışmada öldüğünü ve cesedinin PYD bölgesinde kaldığını söyledi. Biz de taziye çadırı kurup, Kuran okuttuk. Haberi alınca utanç duyduk" dedi.

Yeni Şafak’ın haberine göre Halep'in Cerablus Kasabası'na bağlı Amarna köyünden olan Nabil Fadlı, 2012 yılından 2014 yılının başlarına kadar Suriyeli muhalif gruplarla Esad'a karşı savaştı. 2014 yılı Ocak ayından itibaren IŞİD saflarına geçen Nabil Fadlı'nın babası Abdullatif Fadlı ve Ermeni asıllı annesi Sofia Fadlı halen Halep'in Mumbuç ilçesinde yaşıyor. Aile üyeleri arasında Türkiye'de yaşayan isimler de var.

GÖÇ İDARESİNDE GELEN İTİRAF

Göç İdaresi’nde mülakata alınan Fadlı’nın, Suriye’deki iç savaş sonrası başta IŞİD olmak üzere terör örgütlerinin saldırılarına maruz kaldıklarını, ailesinden birçok kişinin öldüğünü, bu saldırı ortamından kaçarak Türkiye’ye geldiğini, Avrupa’ya mülteci olarak geçmek istediğini söylediği öğrenildi. Fadlı’nın kişisel bilgileri ve verdiği beyanlar kayıtlara geçilirken, biyometrik kimlik için de fotoğrafları çekilip, parmak izi alındı. Bu işlemlerinin ardından anlatıkları doğrultusunda Fadlı’ya biyometrik kimlik verildi.

Fadlı ile birlikte Göç İdaresi’ne giden 4 kişinin de ‘geçici koruma’ için kayıt altına alındığı, güvenlik birimlerinin bu kişilerle ilgili de soruşturma yaptığı öğrenildi.

Fadlı’nın asıl hedefinin Avrupa’ya geçerek eylemini burada yapmak olduğu, ancak bu fırsatı bulamayınca Türkiye’deki yabancıları hedef aldığı ihtimali üzerinde duruluyor

“FADLI'YI ÖLÜ BİLİYORDUK”

Nabil Fadıl'ın yakın akrabaları Sultanahmet'te çocuklarının ismi açıklandığında büyük şok yaşadıklarını söyledi. Oğullarının 26 Aralık'ta öldüğü haberini aldıklarını anlatan aile şunları söyledi: "IŞİD'in Mumbuç sorumlusunun evlerine gelerek, Nabil Fadlı'nın Set Tişrin bölgesinde PYD ile girilen çatışmada öldüğünü ve cesedinin PYD bölgesinde kaldığını söyledi. Biz de bunun Mumbuç'ta taziye çadırı kurup taziyeleri kabul ettik. Günlerce oğullumuz için Kur'an okuyup dua ettik."

“HABERİ DUYUNCA BÜYÜK ŞOK YAŞADIK”

Fadlı'nın daha önce Türkiye'ye hiç gitmediğini açıklayan baba Abdüllatif Fadlı, "Oğlumuz Türkiye'ye hiç gitmedi. Onu kim oraya götürdü, nasıl tüm bu bombaları temin etti ve nasıl kendisini patlatmaya ikna edildi anlamadık. Sultanahmet'teki canlı bomba eylemini Fadlı'nın gerçekleştirdiği haberini alınca büyük şok yaşadık" diye konuştu. Bombacının babası Abdüllatif Fadlı, bazı aile fertlerin IŞİD'in hakim olduğu bölgelerde yaşadığını ileri sürerek görüntü vermekten çekindi.

AKRABALARI ŞAŞIRDI

Bombacının köyü olan Amarna, iç savaş öncesi 4 bin nüfusa sahip ve çoğunluğu Türkmenlerden oluşan sınır köylerinden. Yeni Şafak'a konuşan Nabil Fadli'nin akrabaları, Türkiye'nin Suriye konusunda sergilediği örnek tavra karşılık böyle bir olayın yaşanmasından utanç duyduklarını ve IŞİD ya da YPG/PKK tarafından nasıl ve hangi yollarla çocuklarının böyle bir katliama razı edildiğinin araştırılarak gerçeğin bir an önce ortaya çıkarılacağına inandıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?