banner39

banner35

AK Parti 15. yılını kutladı

AK Parti'nin 15. yıl kutlamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı bağlantı ile katılırken Başbakan Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı

Güncel 15.08.2016, 08:50 15.08.2016, 08:50
AK Parti 15. yılını kutladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin kuruluşunun 15. yıl dönümü dolayısıyla parti genel merkezi önünde düzenlenen programa İstanbul'dan video konferansla bağlanarak partililere hitap etti.

Kurucu Genel Başkanı olmaktan iftihar ettiği AK Parti ile olan hukuki bağını 27 Ağustos 2014'te olağanüstü kongrede kopartmak zorunda kaldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O gün, tam 13 yıl sonra partimden ayrılıyor olmamın hüznünü ve milletimin tamamıyla kucaklaşacak olmanın sevincini birlikte yaşamıştım. Partimle bağım kopmuş olsa da partiyi birlikte kurduğum, bugüne kadar birlikte yol yürüdüğüm dava arkadaşlarımla gönül bağım, mücadele arkadaşlığım asla bitmemiştir, bitmeyecektir." diye konuştu.

"AÇTIKLARI ÇUKURLARA KENDİLERİ GÖMÜLDÜLER"

Farklı vesayet odaklarıyla giriştikleri saldırılardan sonuç alamayanların 2013 yılından itibaren yeni senaryoları devreye soktuğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Gezi olaylarıyla toplumsal kaos denemesi yaptılar, tutmadı. Emniyet ve yargı içinde yuvalanmış bir ihanet çetesi vasıtasıyla 17-25 Aralık darbe girişimini başlattılar ve oradan da netice alamadılar. Cumhurbaşkanının ilk defa, doğrudan milletin oyuyla belirleneceği 2014 seçiminde ülke siyasi tarihimizde örneği olmayan bir şekilde 13 parti bir adayı destekledi. Milletimizin yüzde 52’sinin desteğini alarak ilk turda bu mücadeleden de hamdolsun galip çıktık. Bu defa Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki bazı ilçelerimizde bölücü terör örgütü eliyle silahlı bir başkaldırı teşebbüsünde bulundular. Açtıkları çukurlara kendileri gömüldüler. PKK ve DAİŞ’i kullanarak Ankara’da, İstanbul’da, diğer şehirlerimizde canlı bomba saldırıları yaptılar. Yine istedikleri neticeyi alamadılar."

"İSTİKLALİNE VE İSTİKBALİNE SAHİP ÇIKMA MÜCADELESİ VERİLDİ"

"15 Temmuz 2016 gecesi ise ülke tarihimizin de kendi geçmişimizin de en alçak, en kanlı, en sinsi tehdidiyle karşı karşıya kaldık." ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O gece Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bünyesine sızmış, Fetullahçı Terör Örgütü mensubu bir grup asker müsveddesi ne yazık ki bu tür terörist, kendi milletine ve kendi devletine karşı darbe girişimi başlattı. Bu hainler, milletin imkanlarıyla alınan, devletin namuslarına emanet ettiği tankları, helikopterleri, uçakları, her türlü silahı yine millete karşı kullandılar. Milletimizle birlikte, omuz omuza vererek bu ihanet girişimini de akamete uğrattık. 15 Temmuz’da pek çok dava arkadaşımızı şehit verdik, çok sayıda gazimiz var. O gece meydanlarda AK Parti’lisiyle, diğer partilerin mensuplarıyla tek yürek, tek ses olarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkma mücadelesi verildi. 7 Ağustos İstanbul Yenikapı'da bir araya gelen siyasi parti genel başkanları ve her kesimden vatandaşımız ülkemizin önünde yeni bir kapının açılışının müjdecisi olmuştur. Türkiye’nin, birliği, beraberliği, kardeşliği konusunda açtığı bu yeni kapıya sonuna kadar sahip çıkacağına inanıyorum."

"FETÖ'NÜN KÖKÜNÜ KAZIMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR"

Gerekirse yıllarca kendilerinin bedel ödeyeceğini, millete bedel ödetmeyeceklerini dile getirdiklerini anımsatan Erdoğan, "Yıllarca bu hassasiyetle hareket ettik, hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Maalesef bu alçaklar o gece 240 evladımızı, 240 kardeşimizi şehit ederek, 2 bin 195 kardeşimizi yaralayarak, milletimize bedel ödetmişlerdir. Milletimize bu ihaneti yapanlardan hesap sormak ve FETÖ'nün kökünü kazımak boynumuzun borcudur." dedi.

"BU PARTİ GÖZYAŞINI SİLEN ELDİR"

AK Parti'nin 15 yıllık bir siyasi parti olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

Bu parti 15 yıllık bir parti olabilir ama bu partinin ve mensuplarının medeniyet davası bin 400 yıllık kadim bir davadır. Bu parti ve mensupları Anadolu coğrafyasında bin yıldır verilen mücadelenin bugünkü temsilcileridir. AK Parti'yi var eden ve yaşatan ruh, İstanbul'un fethinden Çanakkale'ye, İstiklal Harbi'nden 15 Temmuz'a kadar bu milletin iftihar vesilesi tüm dönemlerinin ruhudur. Bu parti sadece komşularımızda değil, Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Kuzey Afrika'dan, Güney Asya'ya kadar dünyanın neresinde bir mazlum varsa hepsinin de akan gözyaşını silen eldir. Bu parti, ötekileştirmelerin, dışlanmışların, öz yurdunda parya muamelesi görenlerin ümitle çarpan yüreğidir."

"TÜRK MİLLETİNİN TAMAMINA KARŞI SORUMLULUĞUNUZ VARDIR"

AK Partililere büyük görevler düştüğünü vurgulayan Erdoğan, "15 Temmuz'a kadar, AK Parti'ye oy verenlerden aldığınız güçle tüm Türkiye'ye hizmet etmenin çabası içindeydiniz. 15 Temmuz'dan sonra ise hangi partiye oy vermiş olursa olsun artık Türk milletinin tamamına karşı kayıtsız, şartsız sorumluluğunuz vardır." dedi.

"ARTIK 15 TEMMUZ ÖNCESİ GİBİ DAVRANAMAYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O başlangıcı meşum, bitişi zafer olan gecede hep birlikte şu gerçekleri gördük: Bu millet varsa biz varız, bu ülke varsa biz varız, bu devlet varsa biz varız, bu bayrak varsa biz varız, bu ezanlar, bu selalar varsa biz varız. İşte bunun için 15 Temmuz'da hepsine birden saldırdılar. Meclis'e saldırdılar çünkü milletin temsil makamıydı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne saldırdılar çünkü devletin temsil makamıydı. Polise saldırdılar çünkü bayrağın muhafızıydı, askerimize saldırdılar çünkü vatanın onlar koruyucusuydu. Karşılarına 'Allahuekber' diyerek çıkan insanlara saldırdılar çünkü ezanın ve selanın çağrısıyla oraya gelmişlerdi. Tüm bunlara şahit olduktan sonra artık 15 Temmuz öncesi gibi davranamayız. Hiçbirimiz davranamayız. En başta cumhurbaşkanı olarak ben davranamam. Aynı şekilde, Türkiye'nin son 14 yılının sorumluğunu üstlenmiş iktidar partisi olarak, AK Parti böyle davranamaz. Muhalefet partilerinin de aynı anlayışta olduğuna bu süreçte şahit oldum, inanıyorum. Sivil toplum kuruluşlarının, medyanın, meslek örgütlerinin, farklı meşreplerin, ekollerin temsilcisi tüm grupların da aynı anlayışta olduğunu ümit ediyorum."

BAŞBAKAN YILDIRIM: MEYDANI HAİNLERE BIRAKMADIK

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım 2002 Kasım seçimlerine giderken "Tek başına, iş başına" dediklerini belirterek şöyle konuştu:

"Genel başkanının bile milletvekili olması engellenen bir parti olarak ilk seçimimizden zaferle çıktık. O gün bugün milletin artan güvenine hep mazhar olduk. 'Her şey Türkiye için' dedik ve her şeyi Türkiye için yaptık. Ülkenin tıkanmış damarlarını bir bir aştık. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesiyle hareket ettik. 'Devlet millete aittir' dedik, devletle milleti buluşturduk, kucaklaştırdık. Diklenmedik ama dik durduk. Milli irade karşısında hiçbir derin yapı, hiçbir vesayet odağı, hiçbir terör örgütünü tanımadık. Sayısız ihanetle çarpışarak bugünlere geldik.

"79 MİLYONU KUCAKLAYAN BİR SİYASET BENİMSEDİK"

Partinin kuruluşundan itibaren etnik, bölgesel ve dini milliyetçiliğe, her türlü ayrımcılığa net bir şekilde karşı durduğunu, her bölgeyi, her kesimi kucaklayan bir Türkiye partisi olduklarını vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

"O yüzden AK Parti milletin sesi, Türkiye'nin partisidir. AK Parti milletin ta kendisidir. 'Her şey Türkiye için' demiştik yolun başında. Bugün de derdimiz, davamız Türkiye'dir. Milleti esas alan partimiz kurulduğu günden itibaren her zaman toplumsal merkezi temsil etmiştir. Bütün toplumu, 79 milyonu kucaklayan bir siyaset benimsedik. Siyasete itibar kazandıran AK Parti, hiçbir zaman sorun odaklı olmamış, her zaman ezber bozan uygulamalarıyla Türkiye'nin ufkunu açmıştır. Geleneğin mirasını koruyarak aile ve toplumun bütünleşmesine önem veren icraatlarıyla, geçmişini inkar etmeden geleceğini inşa eden partinin adı AK Parti'dir."

"DARBECİLERE DİZ ÇÖKTÜRMÜŞ BİR YÖNETİM KADROSUDUR AK PARTİ"

Krizleri, vesayetleri geride bırakmış bir parti olarak halkın karşısına çıktıklarına dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"İhanet çetelerine, terör örgütlerine, kısacası milletin yoluna taş koyanlara inat biz milletin yoluna baş koyduk. Allah'ın izniyle bu yoldan bizi kimse çeviremez. Bugün düne göre daha güçlüyüz. Bugün, nice nice krizleri, tuzakları, ihanetleri, vesayetleri geride bırakmış bir parti olarak karşınızdayız. Gezi kalkışmasından 17-25 Aralık darbe girişimine, 6-7 Ekim vahşetinden çukur siyasetine kadar birçok hain girişimi başarıyla püskürttük. Son olarak 15 Temmuz'da milletle birlikte dünyanın en şeytani, en alçak darbe girişimini bertaraf etmiş ve darbecilere diz çöktürmüş bir yönetim kadrosudur AK Parti."

"AK PARTİ, MİLLETLE BİRLİKTE MEYDANI VATAN HAİNLERİNE BIRAKMADI"

Her türlü saldırı ve ihanetin, AK Parti'nin kararlılığını daha da artıracağını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu ülkenin ve bu milletin birliğine saldırıyorlar, kazanımlarımızı yok etmek, geleceğe emin adımlarla yürüyüşümüzü durdurmak istiyorlar. Herkes iyi bilsin ki sessiz devrimlerin partisi AK Parti, milletle birlikte meydanı vatan hainlerine bırakmadı, asla da bırakmayacak. Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma kararlılığımızı ve AK Parti'mizin 2023 hedeflerini asla ve asla engelleyemeyecekler. Yapılan saldırılar ve ihanetler, tam aksine azmimizi, kararlılığımızı daha da artıracak."

"TERÖRÜ TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN ÇIKARACAĞIZ"

FETÖ ve bölücü PKK başta olmak üzere terörü Türkiye gündeminden çıkaracaklarını ifade eden Başbakan Yıldırım, "Çetelerden temizlenmiş, bağımsız ve tarafsız yargı, iyi işleyen adalet sistemi olmazsa olmazımızdır. Çok daha gelişmiş bir demokrasi ve hukuk devleti olarak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz." dedi.

"SORUNLARIMIZI TORUNLARIMIZA BIRAKMAYACAĞIZ"

Gelecek nesillere, darbelerin konuşulmadığı bir Türkiye emanet edeceklerine işaret eden Yıldırım, "Sorunlarımızı torunlarımıza havale etmeyeceğiz. Gelecek kuşaklar rahat etsin diye uykusuz kalacak, 24 saat her alanda demokrasi nöbetine devam edeceğiz. Darbelerin konuşulmadığı bir Türkiye'yi gelecek nesillere emanet edeceğiz." die konuştu.

"KÜÇÜK DÜNYALARINDA DEBELENİP DURSUNLAR"

15 yıllık bu meşakkatli ve başarılarla dolu dönemin sonunda geleceğe daha büyük güvenle yürüdüklerini bildiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hain şer odakları, bizi geleceğe doğru kutlu yürüyüşümüzden alıkoyamadı, asla alıkoyamayacak. Hain FETÖ örgütü ve bölücü örgütler, küçük dünyalarında debelenip dursunlar. Biz Türkiye olarak, AK Parti olarak bakışlarımızı bir an olsun ufuklardan çevirmeyeceğiz."

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?