AK Parti'den OHAL ve bedelli askerlik açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Turan OHAL iki gün sonra kalkıyor dedi

AK Parti'den OHAL ve bedelli askerlik açıklaması

Dünya Bülteni Haber Merkezi

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yaptığı açıklamada 18 Temmuz itibariyle OHAL'in sona erceğini açıkladı. Turan: "OHAL 18 Temmuz itibariyle Türkiye'nin gündeminden kaldırılacaktır" ifadesini kullandı.
Turan, bedelli askerlikle ilgili bir soru üzerine ise, "Ekim gibi gündeme gelebilir" dedi. Bedelli askerlikte yaşın 27, ücretin ise 20 bin TL olacağı gün ortası açıklanmıştı.

Kanun teklifine göre, açık yerlerdeki toplantılar ile yürüyüşler, gece vaktinin başlamasıyla dağılacak şekilde, kapalı yerlerdeki toplantılar ise saat 24.00'e kadar yapılabilecek. Açık yerlerdeki toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağılma saati, kamu düzeni ve asayişin bozulmasına neden olmamak şartıyla 24.00'e kadar uzatılabilecek.

Kanun teklifine göre, MİT'in tarafı olduğu hukuk uyuşmazlıklarında, dava şartı olarak öngörülen arabuluculuk dahil, arabuluculuk usulü uygulanmayacak.

Kanun teklifine göre, gözaltı süresi, yakalama anından itibaren 48 saati, toplu olarak işlenen suçlarda 4 günü geçemeyecek. Gözaltı süresi, delillerin toplanmasındaki güçlük ya da dosyanın kapsamlı olması nedeniyle en fazla iki defa uzatılabilecek.

Kanun teklifine göre, tehlikenin veya suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla, sulh ceza hakimi kararı, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise ilgili askeri yetkilinin yazılı emri üzerine, askeri mahallerde kişilerin üstü, araçları, özel kağıtları, eşyası aranabilecek.

Kanun teklifine göre, valiler, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunanlar için, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere giriş çıkışı sınırlandırabilecek.

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında, bazı kanunlarda değişiklik içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35