Ak Parti, Hatay'da sonuçlara itiraz etti

AK Parti'nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin: Seçim sonuçları için itirazda bulunduk.

Ak Parti, Hatay'da sonuçlara itiraz etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, "Şu an itibariyle İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanaklarına göre, CHP 3 bin 389 oy önde gözüküyor. Biz, kendi açımızdan gördüğümüz eksikleri, yanlışları, hukuk ihlallerini, sandık başındaki ihlalleri, sayımlardaki maddi hataları içeren itirazlarımızı yaptık. İtirazlarla ilgili süreç devam ediyor" dedi.

Seçimlere itirazla ilgili sürecin devam ettiğini belirten Ergin, şöyle konuştu: Şu an itibariyle İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanaklarına göre, CHP 3 bin 389 oy önde gözüküyor. Biz, kendi açımızdan gördüğümüz eksikleri, yanlışları, hukuk ihlallerini, sandık başındaki ihlalleri, sayımlardaki maddi hataları içeren itirazlarımızı yaptık. İtirazlarla ilgili süreç devam ediyor. Ancak şunu söylemeden geçmeyeceğim. Seçimlerin sonuçları gelmeye başladığından itibaren sandık sonuçlarını farklı göstermeye çalışanlara ithaf ediyorum. İl Seçim Kurulu, birleştirme tutanaklarının sonucunu açıkladıktan sonra bile yüzde 39'a yüzde 42,5 gibi bir oy oranı yazan kalemler, sözüm ona gazeteler oldu. Bunlar 'gözleri var görmezler, kulakları var işitmezler, dilleri var doğruları söylemezler' sınıfına giriyor. Çünkü İl Seçim Kurulu, henüz itirazlara girmeden alt alta koydu tutanakları, topladı, ortaya çıkan tablo, 0,5-0,6 puanlık bir fark. O da 3 bin 389 oy ama maalesef bizde gazetecilik amigoluğa ya da herhangi bir siyasi akımın militanlığına indirgenmiş bir durumda. Bunu söylemeden geçmeyeceğim. İkincisi, gelmiş olduğumuz 40,4'lük oran ve almış olduğumuz oyla büyükşehir meclisinin salt çoğunluğunu AK Parti almış durumda. Burada bizim hesaplarımıza göre, henüz sonuçlar netleşmedi ama AK Parti, 80 kişilik meclisin en az 50 üyeliğini alarak salt ve net çoğunluğunu eline almış durumda.

Seçimlerdeki hedeflerinin büyükşehiri almak olduğunu belirten Ergin, "Büyükşehir konusunda şu an itibariyle CHP bir adım önde gözüküyor. Orada bir eksiğimiz olabilir ama Hatay seçimlerinin sonuçları itibariyle Hatay teşkilatları, tarihinin en yüksek oyunu, başarısını, en yüksek sayıda ilçesini, il genel meclisi üyesini çıkartarak rekorlarına bir rekor eklemiştir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 15:45
banner53
YORUM EKLE

banner39