banner39

Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı'na saldırı

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda bir kişi yaralandı

Güncel 09.08.2015, 09:06 09.08.2015, 09:06
Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı'na saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Beyoğlu'nda bulunan AK Parti İl Başkanlığı binasına kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi.

Saat 22.15 civarında, kimliği tespit edilemeyen iki kişi il binasına silahlı saldırıda bulundu.

Saldırıda, bina girişindeki özel güvenlik görevlisi kolundan yaralandı.

Saldırganlar olay yerinden yaya olarak kaçarken, emniyet güçleri şüphelileri yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattı.

İl başkanlığı önünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

ŞÜPHELİ PAKET

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına kimliği belirsiz kişilerce yapılan silahlı saldırıya, bina önündeki özel harekat ekiplerinin ilk anda karşılık verdiği öğrenildi.

Saat 22.15 civarında, il binasına yapılan silahlı saldırıya, özel harekat ekiplerinin karşılık vermesiyle saldırganların yaya olarak kaçtığı bildirildi.

Emniyet güçleri şüphelileri yakalamak için geniş çaplı operasyon başlatırken, olayla ilgili gözaltına alınan bir şüphelinin saldırıyla ilgisi olup olmadığı araştırılıyor.

Polis çevredeki güvenlik kamerası kayıtlarını incelerken, boş mermi kovanları da incelenmek üzere toplandı.

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok da olay yerine gelip, yetkililerden bilgi aldı.

Bu arada il binası yakınında bulunan şüpheli bir paket ise bomba imha uzmanı tarafından fünyeyle patlatıldı, paketten herhangi bir patlayıcı çıkmadı.

BAŞBAKANDAN SERT TEPKİ

Başbakan Davutoğlu, saldırıyla ilgili "Detaylı bir soruşturma yürütülüyor. Mutlaka sorumluları yakalanacak yargıya çıkarılacaktır" dedi.

 Olayın terör boyutu dışında bir de siyasi mühendislik boyutunun açık bir şekilde ortaya çıktığını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Seçimler sonrasında ortaya çıkan siyasi tablonun bir gereği olarak, uzlaşma ve siyasi bir süreç içinde bir an önce hükümet kurma yönünde ne kadar iyi niyetle çaba gösterdiğimizi hepiniz görüyorsunuz. Bu çabaları sürdürürken birileri de bir boşluk havası oluşmuşçasına, puslu bir havadan istifa etmek istercesine Suruç’tan başlayarak, arka arkaya terör eylemlerini ortaya koydu. Bugün de AK Parti binasına saldırarak, bir tür siyasi gelecek açısından bir mühendislik oyununa kalkışmaya çalışıyorlar. İnşallah önümüzdeki hafta içinde, hükümet kurma çalışmalarını bütün bu saldırılardan hiç etkilenmeksizin sürdürmeye devam edeceğiz."

Davutoğlu, Türkiye'nin, demokratik hukuk devletinin gereği olarak, bu süreçte soğukkanlı şekilde yoluna devam edeceğini anlatarak, "Biz ülkemizi terörize etmek isteyenlere ve bunun üzerinden belli bir siyasi dizayn etmek isteyenlere karşı meşruiyet çizgisini her zaman koruyacağız. Teröristlerle vatandaşlarımız arasındaki farkı her zaman gözeteceğiz. Hiçbir şekilde ülkemizde yaygın bir otorite boşluğu çıkarmak isteyenlere izin vermeyeceğiz ve siyasi meşruiyet çizgisini de emin adımlarla sürdüreceğiz ama bilinsin ki ister bir hükümet kurulmuş olsun, çalışmalarımız bu yönde ve umudumuz budur, ister ülke yeni bir seçime gidecek olsun, hangi şartta olursa olsun, sadece ve sadece milletin iradesi milletin kararı egemen olacaktır" ifadelerini kullandı.

Bu tür saldırıların, siyasi geleceği tayin etmek bakımından herhangi bir etkide bulunmayacağını vurgulayan Davutoğlu, şunları belirtti:

"Buradan AK Parti teşkilatlarımıza da bir mesaj iletmek istiyorum. AK Parti Türkiye'nin siyasi omurgasıdır. AK Partiye yönelik saldırılarla bu siyasi omurgayı bir yerden kırabileceğini hesap edenler mutlak suretle yanılıyorlar, bunu bilsinler. Bu saldırılar bizi hiçbir zaman yıldırmaz, azmimizi, şevkimizi artırır, Türkiye’nin geleceğine, halkımızın istikbaline sahip çıkma duygumuzu ve kararlığımızı artırır. Bu saldırılarla AK Parti'de bir şekilde moral bozukluğuna sebebiyet vereceklerini düşünenler yanılıyorlar. Biz bu saldırıları çok gördük. Bazen hukuki saldırılar oldu partimizi kapatmaya yönelik, bazen şimdi yaşandığı gibi fiili saldırılar oldu. Seçim döneminde milletvekillerimiz saldırıya uğradı Siirt'te, Erzurum’da milletvekili adaylarımız saldırıya uğradı. Herkes gördü ki AK Parti kadroları önlerine çıkan engel ne olursa olsun, meşru çizgisinden ayrılmaz, yollarından da bir adım bile olsa geri dönmezler. Bir saniye bile olsa yürümekten görev yapmaktan geri durmazlar."

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da,saldırıyla ilgili, "Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum" açıklamasını yaptı.

Saldırının üzücü bir olay olduğunu belirten Bozkır, "Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Yaralı kardeşimize acil şifalar diliyoruz. İnşallah tekerrür etmez" diye konuştu.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de saldırıda yaralan ve tedavi altına alınan kişinin taburcu edildiğini açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?