banner39

AK Parti yeniden yargılama isteyebilir

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının AK Parti hakkında Ergenekon davasında adı geçen irtica sitelerinden delil topladığı için açtığı kapatma davasının yenilenebileceği konuşuluyor

Güncel 12.08.2013, 13:00 12.08.2013, 15:19
AK Parti yeniden yargılama isteyebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ergenekon Davası'nda verilen kararla Ergenekon'un terör örgütü olarak kabul edilmesi üzerine AK Parti'nin de 2007 yılında açılan kapatma davasının yenilenmesini talep edebileceği konuşuluyor.

Bugün Gazetesi Yazarı Adem Yavuz Arslan, dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti hakkında açtığı davada delil olarak sunduğu bilgilerin Ergenekon davasında mahkum edilen Genelkurmay tarafından açılan irtica sitelerinden alındığını belirterek AK Parti'nin yargılanmanın yenilenmesini isteyebileceğini yazdı.

AK Parti hakkındaki kapatma davasında partinin laiklik karşıtı güçlerin odağı haline geldiği yönünde karar verilmiş ve bir yıl hazine yardımından men cezası verilmişti.

Adem Yavuz Arslan, bugünkü yazısında AK Parti'nin yargılanmanın yenilenmesini talep ederek hakkında verilen laiklik karşıtı güçlerin odağı yaftasından kurtulabileceğini ifade ediyor.

Arslan, yazısında şu ifadeleri kullanıyor:

"Albay Selvi, başta 'irtica.org' gibi sitelerin ciddiye alınmadığını hatta günde 300 kişinin ancak girdiğini söylediği zaman mahkemenin üye hakimi Hüseyin Çalmuk "Yargıtay Başsavcısı siteyi ciddiye almış, kapatma davası için delil toplamış" demişti.

Kaldı ki kapatma davasındaki birçok delilin Başsavcı'nın 'Google mesaisi' ile toplandığı herkesin malumu.

Yalçınkaya, Danıştay Suikastı'nın 'davalı partinin ürettiği gerginlik, nefret ve şiddet ortamının ürünü' olduğunu iddia etmişti.

Fakat Silivri'den çıkan karar AK Parti'ye yönelik bu iddiaları boşa çıkarmış oldu.

Her ne kadar Anayasa Mahkemesi kararları kesin hüküm olsa da CMK 311 'yeni delillerin çıkması durumunda' yeniden yargılamanın yolunu açıyor."

Daha önce kapatılan HEP, ÖZDEP ve TBKP, AİHM'den aldıkları karar doğrultusunda yeniden yargılama talep etmiş, Mahkeme 'Yeni delil olmadığı' gerekçesiyle başvurularını reddetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?