AK Parti'den koalisyon görüşmesi için ilk açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, koalisyon görüşmelerine dair, "Buradan bir ortaklık yapısı çıkabilir' sonucuna varılırsa genel başkanların inisiyatifinde müzakerelere geçilir" dedi

AK Parti'den koalisyon görüşmesi için ilk açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ankara Palas Devlet Konukevinde, CHP ile yürütülecek koalisyon görüşmeleri çerçevesinde yapılan ilk istikşafi görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Konuların geneliyle ilgili heyetteki herkesin genel değerlendirme yaptığını dile getiren Çelik, "Bundan sonra pazartesi günü olabilir ama Bakanlar Kurulu olursa salı günü bir araya geleceğiz. Gün aşırı toplanacağız çünkü her bir madde ve görüşmeden sonra genel başkanları arayıp, bilgi vereceğiz. Onların değerlendirmelerini alacağız. Bir sonraki gün aşırı gündem için de çalışma yapmamız gerekecek. Bizim kendimizin o maddelerle ilgili bir değerlendirmemiz ve detaylandırmamız var, Cumhuriyet Halk Partisinin bir detaylandırması var. Bunları ortak liste haline getirmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

"İLK TOPLANTI VERİMLİ"

Çelik, ilk toplantının verimli olduğuna işaret ederek, genel anlamda konuşacakları konuların üzerinden geçtiklerini, maddeleri belirlediklerini anlattı.

Pazartesi veya salı günü heyetlerle yeniden bir araya gelecekleri bilgisini paylaşan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her bir konuya göre, yani o gün hangi maddeyi tartışacaksak, ona göre belki heyete ek katılım olabilecek. İlgili her partinin kendi değerlendirmesine göre o partiden uzman görülen mensuplarından, daha sonra gün aşırı bir araya gelerek, 4-5 toplantıda bu maddeleri bitirmeyi düşünüyoruz çünkü 10-12'ye yakın maddemiz olacak. Bundan sonrasında bu çerçevede ilerleyeceğiz."

Tek parti mantığı oluşturmak üzere bir araya gelmediklerine dikkati çeken Çelik, herkesin ilkelerini koruduğunu söyledi.

"GENEL BAŞKANLARIN İNİSİYATİFİNDE MÜZAKERELERE GEÇİLİR"

Ömer Çelik, görüşmelerde süre sınırlaması olup olmadığı sorusunu şöyle cevaplandırdı:

"Daha önce '10-15 güne ihtiyacımız var' demiştim, Haluk Bey, '12 gün kadar bir değerlendirmemiz var' dedi. Dolayısıyla önümüzdeki toplantıdan itibaren 4 ya da 5 toplantıya ihtiyacımız olacak."

SINIRDAKİ GELİŞMELER

Suriye sınırındaki gelişmelerin toplantıya etkisi sorulan Çelik, "Bu, Türkiye'nin milli güvenliğiyle ilgili bir meselesidir. Milli güvenliğiyle ilgili bir meselede siyasi partilerin ortak tutum takip etmesi gerekir" dedi.

Çelik, görüşmenin başında Suriye sınırındaki gelişmelere de değinildiğine işaret ederek, Başbakan Davutoğlu'nun belirttiği çerçevede heyete bilgi verdiklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 23:13
banner53
YORUM EKLE

banner39