Ak Parti'ye kapatma davası açılabilir

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda iki savcının Ak Parti hakkında "bölücülükten ve hukuk tanmazlıktan" dosya oluşturmaya çalıştığı ileri sürülüyor

Ak Parti'ye kapatma davası açılabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda Ak Parti'nin kapatılmasına yönelik çalışmalar yapıldığı iddia ediliyor.

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi, Yargıtay'da son günlerde yoğu bir çalışma temposunun bulunduğunu, bu çalışmaların Ak Parti'ye yönelik bir kapatma davasına hazırlık olabileceğini savundu.

"Aralık darbe girişimiyle Erdoğan'ı devirmek için harekete geçen, 'Paralel yapı' nın kolları burada da rahat durmuyor." diye yazan Abdulkadir Selvi, 17 Aralık'tan sonra iki kritik operasyon yapıldığını, bunlardan birininn Adana'da diğerinin ise Van'daki El Kaide ile onunla bağlantılı olan İHH bürosuna baskın olduğunu belirtti.

El Kaide operasyonunda AK Parti'nin imajının hedef alındığını belirten Selvi, El kaide ile AK parti arasında ilişki olduğunu gösterebilecek bir belge, bulgu ve tanık üretilmeye çalışıldığını ifade etti.

İKİ SAVCI DOSYA OLUŞTURUYOR

Selvi'nin iddiasına göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda İ. ve H. İsimli iki savcı, AK Parti'yle ilgili kapatma davası için delil topluyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın öyle bir talimatının bulunmadığını belirten Selvi, bu isimlerin yine de AK Parti hakkında kapatma davası açılabilmesi için bir dosya oluşturduğunu kaydetti.

"BÖLÜCÜLÜK VE HUKUK TANIMAZLIKTAN"

Selvi, kapatma gerekçesi olarak da artık eskisi gibi laiklik konusundan değil, Anayasa'nın 2 ve 3'üncü maddelerindeki "Hukuk Devleti" ile "Bölünmez Bütünlük" fıkraları konusunda olacağını ileri sürdü.

Muhtemel bir davada, Ak Parti, ülkeyi bölmek ve hukuku işletmemekle suçlanacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 14:00
banner53
YORUM EKLE

banner39