Akademisyenlerden Prof. Kadri Yıldırım'a destek bildirisi

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde yolsuzluk iddialarıyla üç gün gözaltında tutulan Prof. Dr. Kadri Yıldırım'a akademisyenlerden destek geldi. 95 Akademisyenin imza attığı bildiride Yıldırım'ın başka bahanelerle gözaltına alındığı savunuldu

Akademisyenlerden Prof. Kadri Yıldırım'a destek bildirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde, ihalelerle ilgili yolsuzluk yaptığı iddiasıyla gözaltında tutulan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım’a destek bildirisine imza atan akademisyenler, “3 günlük gözaltında soru sorulmaması, ‘Gözdağı mı?’ sorusunu akla getiriyor” değerlendirmesini yaptılar.

Aralarında Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnsel, Suriyeli Kürt yazar Baderkhan Ali, Princeton Üniversitesi'nden Onur Günay, Bilgi Üniversitesi'nden Semra Somersan, Kaliforniya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Baki Tezcan, Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Onur Hamzaoğlubulunduğu 95 akademisyenin imzaladığı ortak bildiri şöyle:

“Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Kadri Yıldırım, üniversitede gerçekleştiği iddia edilen bir yolsuzlukla ilgili olarak üç gündür gözaltında tutulmaktadır. Avukatları, gözaltında olduğu bu üç gün boyunca söz konusu yolsuzluk iddiasıyla ilgili olarak Kadri Yıldırım’a herhangi bir ithamda bulunulmadığını belirtmektedir. Bu hal, Kadri Yıldırım’a Kürt meselesinde almış olduğu muhalif tutumun ve Kürdoloji alanına yaptığı eşsiz katkının bedelinin ödetilmek istendiği şeklinde bir izlenimin doğmasına yol açmaktadır. Biz aşağıda imzası olanlar Prof. Kadri Yıldırım’a dönük bu haksız muameleyi protesto ediyor ve hocanın yanında olduğumuzu duyuruyoruz.”

Prof. Dr. Kadri Yıldırım, gözaltı işlemlerinden sonra bugün serbest bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 17:17
banner53
YORUM EKLE

banner39