Akademisyenlere İngilizce ayarı geliyor

Yabancı dilde eğitim veren akademisyenler konuşma ve dinleme becerilerinin de ölçüleceği bir sınava girecek

Akademisyenlere İngilizce ayarı geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde İngilizce ders veren akademisyenler için yeni kriterler getirecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Konuşma ve dinleme becerilerinin de ölçüleceği bir sınava girecekler” dedi.

Haberturk Gazetesi'ne konuşan Yekta Saraç, Geçtiğimiz günlerde British Council’in YÖK için hazırladığı raporda hemen tedbirler alınması gerektiğinin belirtilmesinin akademinin durumunun vahametini göstermekte olduğunu ve bu konuda çalışma başlattıklarını söyledi.

Saraç, yurtiçinde yabancı dilde lisans veya lisansüstü eğitim alan herkesin yabancı dilde üniversitede ders verebilecek yetkinlikte olduğunun kabul edildiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yönetmelikte bunun değişmesi gündemde. Dil ölçümüne yönelik kriterlerin değişmesi söz konusu olacak. Rektörlerle konuştuğumuz ve YÖK Genel Kurulu’nun gündemine gelecek konulardan biri de bu programlarda görev yapacak hocaların dil yeterliliğine ilişkin şartların güncellenmesi olacak. Yabancı dille eğitim veren hazırlık okullarındaki okutmanların yeterlilikleri yeniden düzenlenecek. İstihdam edilecek okutmanların işe alınmalarında yabancı dil puanının ağırlığının arttırılması da gündeme gelecek. Elbette bu YÖK Genel Kurulu’nda karara bağlanabilecek bir konu. Zira yönetmelik değişikliği de gerektirecek."

Geçtiğimiz günlerde British Council’in Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile yayımladığı “Türkiye’de Yükseköğretim Kurumlarında İngilizce Eğitimi” başlıklı rapor Türkiye’nin akademi dünyasının “İngilizce yeterliliğini” tartışmaya açmıştı.

15 ilde 38 üniversitede 400 akademisyen ve 4 bin 300 öğrenciyle görüşülerek hazırlanan rapor, yükseköğretim kurumlarındaki yetersizliği gösterirken, bu yetersizliğin bilim hayatı önünde bir “bariyer” oluşturduğuna vurgu yaptı.

Önce geçtiğimiz kasım ayında yaklaşık 150 bin akademisyenin yararlanacağı “Akademisyenler İçin İngilizce Konuşma Becerisi Geliştirme Projesi” adı veriler sistemi hayata geçiren YÖK, rapordaki sorunlar ve çözüm önerilerini tartışmak üzere yabancı dille eğitim yapan Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Sabancı, Bilkent, Gebze, Hacettepe üniversiteleri rektörlerinin de içinde bulunduğu çalışma grubu oluşturdu. Çalışmadan yabancı dille eğitim yapılan programlara öğrenci kabul süreçleri ile programlarda ders veren akademisyenlerde aranan yetkinliklerin yeniden değerlendirilmesi kararı çıktı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 15:50
banner53
YORUM EKLE

banner39