banner39

Akdoğan: Üçüncü bir göze kesinlikle karşıyız...

HDP'nin İmralı heyetiyle bugün bir araya gelmesi beklenen Çözüm Süreci'nden sorumlu Bakan Akdoğan, öncelikli hassasiyetlerinin kamu düzeni olduğunu söyledi. Akdağ, süreçte üçüncü bir tarafa ise kesinlikle karşı olduklarını ifade etti

Güncel 17.11.2014, 11:20 17.11.2014, 12:54
Akdoğan: Üçüncü bir göze kesinlikle karşıyız...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, ''Çözüm sürecinin temelini diyalog oluşturuyor. Sorunu elbette demokratik yöntemlerle çözeceğiz'' dedi.

Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, bugün Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

"SÜRECİN TEMELİ DİYALOG"

Akdoğan, şunları söyledi: Çözüm sürecinin temelini diyalog oluşturuyor. Ortada bir sorun varsa bu sorunun demokrasi yöntemiyle, demokratik sistem içinde çözmeye çalışacaksak -elbette demokratik yöntemlerle çözeceğiz- görüşme, diyalog temas, çözüm sürecimizde en önemli yöntemlerden bir tanesi.

"DİYALOG SÜRECİNİN BAŞLAMIŞ OLMAZI ÖNEMLİ"

"Gelinen aşamada HDP heyetiyle yeniden görüşmemiz, diyalog sürecinin başlamış olması önemli. Bu sürecin temel zemini, daha önce açıklanan eylemsizliğin tüm yönleriyle çok boyutlu olarak hayata geçmesidir. Eylemsizlik sadece karakol basmak değildir, her türlü şiddet ve asayiş olayı da 'terör eylemleri' başlığı altında değerlendirilmesi gereken olaylardır. Bu yüzden yol kesme, haraç alma, iş makinesi yakma her türlü eylem şekli, kırsalda veya şehir merkezinde, bunların hepsine son verilmesi ve tam anlamıyla gerçek bir eylemsizliğin hayata geçmesi temel zemindir."

"KAMU DÜZENİ ÖNCELİKLİ HASSASİYET"

"Kamu düzeni ve güvenliğinden taviz vermeden tek bir vatandaşımızı bile bölgede ezdirmeden, hepsinin hakkını, hukukunu koruyarak bu süreci devam ettirmek durumundayız. Şu anki öne çıkardığımız temel, öncelikli hassasiyet budur. Bunu da herkes doğru anlamalıdır. Bu 90'lara dönmek, eski Türkiye'ye dönmek anlamına gelmemektedir. Türkiye artık eski günlere geri dönemez."

"ÇÖZÜM İSTİYOR MUSUN İSTEMİYOR MUSUN?"

"Örgüt, baskı ve şiddet uygulamadığı takdirde tutunamayacağını, halk desteğini kaybedeceğini düşünüyor. Bu yüzden de bundan vazgeçmek istemiyor. Bunun bahanesi de Kobani olayları oldu. Gelinen noktada görülmesi gereken bir irade. Yani sen bu işi yapmak istiyor musun, istemiyor musun? Bu baskı, şiddet, bölgede uyguladığın ceberut anlayış, bunu bırakacak mısın bırakmayacak mısın? Temel zemin budur. Bu olmadıktan sonra 'Biz çözüm istiyoruz' lafı boş bir laf olur. Bunun ön zemini, temel zemini bu olayların bırakılmasıdır."

"ÜÇÜNCÜ TARAF OLMAZ"

Akdoğan, Çözüm Süreci'ne üçüncü bir tarafın müdahil olmasına yönelik taleplere ilişkin, "Bu süreç yerli bir süreç. Türkiye'nin kendi iradesiyle hayata geçirdiği bir süreç. Farklı bir ülkenin, mekanizmanın, sistemin, örgütün, yapının bunun içerisinde olmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye kendi imkan ve kabiliyetleriyle bu süreci devam ettiriyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?