banner39

Akil Adamlar'dan Öcalan'la görüşme talebi

Akil Adamlar Heyeti'nden bir grubun, Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunma kararı aldığı belirtiliyor

Güncel 16.10.2014, 15:04 16.10.2014, 15:21
Akil Adamlar'dan Öcalan'la görüşme talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Akil Adamlar Heyeti, Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunacak.

Akil Adamlar Heyeti’nden 24 kişi, Can Paker, Oral Çalışlar ve Mehmet Uçum’un çağrısı üzerine dün bir araya gelerek, çözüm sürecinin geldiği aşamayı görüştü.

Toplantıya katılanlardan İnsan Hakları Derneği Başkanı (İHD) Öztürk Türkdoğan, Abdullah Öcalan’la görüşmek istediklerini belirterek, “Bu konuda ısrarcıyız. Onu mesajlarını doğrudan vermesini sağlayacak yol ve yöntemlerin açılması gerekiyor. Son yaşanan gelişmeler iletişim kanalarının açılmasını zorunlu kılıyor” dedi.

Heyet tarafından yapılan açıklamada, "Abdullah Öcalan’ın görüşlerinin kamuoyuna doğrudan açıklanması bakımından görüşme çeşitliliğinin sağlanması için girişimlerde bulunmayı kararlaştırmıştır. Yine Meclis’teki tüm siyasi partilerle görüşme taleplerinde bulunulacaktır. Ayrıca heyetimiz, sorunun muhataplarının yanı sıra sorundan etkilenen tüm taraflarla da her türlü görüşmeye açıktır ve bu konuda gerekli girişimleri yapacaktır. Heyetimiz, bu çalışmanın başlangıcında Akil İnsanlar Heyeti içinde yer alan bir grup insandan oluşmakta ise de yapacağı her türlü çalışmaya çözüm ve barış sürecine destek verecek sivil toplumun tüm temsilcilerinin katılabileceğini de önemle vurgulamaktadır." denildi.

Akil İnsanlar Heyeti’nde Doğu Anadolu Grubu Başkanı olarak bulunan Can Paker’in başkanlığındaki toplantıya, Oral Çalışlar, Mehmet Uçum, Vahap Çoşkun, Abdurrahman Dilipak, Öztürk Türkdoğan, Kadir İnanır, Hülya Koçyiğit, Muhsin Kızılkaya, Sibel Eraslan, Ayhan Oğan, Tarık Çelenk, Doğru Ergil, Kezban Hatemi, Abdurrahman Kurt, Fadime Özkan, Mahmut Arslan, Etyen Mahçupyan, Ali Bayramoğlu, Avni Özgürel, Nihal Bengisu Karaca, Yıldıray Oğur, Fatma Benli ve Levent Korkut katıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?