Akıncı Üssü davası sanık savunmalarıyla sürüyor

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı belirlenen Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi

Akıncı Üssü davası sanık savunmalarıyla sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı belirlenen Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda yapılan duruşmaya sanıklar, avukatları, müştekiler ile gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Duruşmaya, görevli olmadığı halde Akıncı Üssü yakınlarındaki tarlada gözaltına alınan sanık eski üsteğmen İlhami Yıldız'ın savunmasıyla başlandı.

Yıldız, 2001-2005 arasında Kuleli Askeri Lisesinde okuduğunu, o dönem derslerde detaylı bir şekilde FETÖ ve benzeri yapıların kendilerine anlatıldığını, devlet kurumlarına sızma girişimlerinde bu tip yapıların kullandıkları teknik ve taktikleri detaylıca bildiğini anlattı.

Okulu bitirdikten sonra Doğu ve Güneydoğu'da defalarca terörle mücadele ve hudut güvenliği operasyonlarına katıldığını belirten Yıldız, vatana ihanet ve darbe suçlamalarını reddettiğini söyledi. 

Yıldız, 18 Temmuz 2016'da Şili'de yapılacak tatbikata katılmak üzere hazırlık yaptığı sırada, 15 Temmuz günü Özel Kuvvetler santralinden arandığını ve Şili'ye gitmeyeceğinin, Albay Harun Olgun komutasında Çankaya Muhafız Alayı'ndaki tatbikata katılacağının bildirildiğini öne sürdü.

Akşam saatlerinden sabaha kadar Muhafız Alayı'nın bahçesinde bulunduğunu ve herhangi bir olaya karışmadığını iddia eden Yıldız, sabah 06.00 sularında bir helikopterle Özel Kuvvetler Komutanlığı'na götürüldüklerini düşündüğünü ancak Akıncı Üssü'ne indirildiklerini öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ın "Komutaların sana tatbikatla ilgili ne söyledi, senin rolün neydi?" sorusuna sanık Yıldız," Ben birliğime yeni katıldım. Kendi bölüğümün dışında bir sene öncesinde de Muhafız Alayında aynı tatbikat yapılmış. Birliğime katılalı az bir süre geçtiği için kimseyle bunu konuşmadım. Orada da bana herhangi bir görev verilmedi. 1980 darbesine katılmış, şu anda müşteki olarak bu davaya katılan üst rütbedeki komutanlarımız olayın ilk başta bir terör saldırısı olduğunu söyledi. Ben bunun bir darbe olduğunu bilecek bilgi ve mesleki tecrübeye sahip değilim." yanıtını verdi.

Yıldız, FETÖ üyesi olmadığını, darbecilerle iş birliği yapmadığını ileri sürerek, tahliye talebinde bulundu.

Duruşmaya sanık savunmalarıyla devam ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35