Akıncı ve Yılmaz KKTC'de görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılmak için KKTC’ye gelen TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ı kabul etti

Akıncı ve Yılmaz KKTC'de görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, KKTC Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin adada kalıcı bir antlaşma yönündeki desteğini sürdüreceğini vurguladı.Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise İsmet Yılmaz’a barış yönündeki temennileri için teşekkür etti. Akıncı, 20 Temmuz kutlamalarının amacının, Kıbrıslı Türklerin geçmişteki karanlık günlere bir kez daha dönmemesi ve adada kalıcı bir barış tesis edilmesi yöndeki temennilerin dile getirilmesi olduğunu kaydetti. 

Adada kalıcı bir çözüme çok yaklaşıldığı zamanların olduğunu, 2004’te kalıcı bir çözüm için yapılan halk oylamasında Kıbrıslı Türklerin olumlu yaklaşımına karşın Kıbrıslı Rumların olumlu yaklaşım sergileyemediğini anımsatan Akıncı, Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte yeniden başlatılan çözüm sürecinde temennilerinin, her iki kesimin de olumlu yaklaşabileceği bir çözüm antlaşması yaratmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Temenni ederiz ki, her iki tarafın da evet diyebileceği, tüm tarafların hak ve hukukunu koruyacak kalıcı bir antlaşmaya zemin oluşturabilelim” dedi.

Türkiye’nin her açıdan güçlü olmasının adadaki müzakere sürecinde Kıbrıslı Türklerin yararına olacağını belirten Akıncı, Yunanistan’ın da yaşadığı sıkıntıları bir an önce aşmasını temenni ettiğini, çünkü Türkiye ile Yunanistan’ın her zaman Kıbrıs’a yapacağı çok ciddi destekler olduğuna inandığını kaydetti.

Tüm Türk ulusunun Ramazan Bayramı’nı da kutlayan Akıncı, İsmet Yılmaz’a TBMM Başkanlığı görevinde de başarılar diledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 20:49
banner53
YORUM EKLE

banner39