banner39

AKM yıkılmazsa kendisi yıkılacak

Bakan Vcı, AKM'nin yıkılması gerektiğini belirterek "Biz yıkmazsak birilerinin başına yıkılacak" dedi

Güncel 31.10.2016, 13:31 31.10.2016, 13:34
AKM yıkılmazsa kendisi yıkılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Taksim'deki  Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'nin fiziki olarak ayakta duracak halinin kalmadığını belirterek "Yıkmak mecburiyetindeyiz. Biz yıkmazsak, birilerinin üzerine yıkılacak" dedi.

Avcı, AKM'nin yıkılmasından yerine yapmayı düşündükleri yeni opera binasına, Van'a yapılacak yeni müzeye, Avrupa'nın önemli gazetelerindeki Türkiye'ye yönelik önyargı ve baskıya kadar pek çok konuda Akşam'dan Şakir Aydın'a açıklamalarda bulundu.

“AKM, YENİDEN TOPARLANACAK NOKTAYI ÇOKTAN GEÇMİŞ”

AKM'yi yıkmaktan başka çarelerinin olmadığını vurgulayan Avcı şunları söyledi:

"AKM, yeniden toparlanacak noktayı çoktan geçmiş. Fiziki olarak ayakta duracak durumda değil. Yani ortada bir zorunluluk var. Biz yıkmazsak bu bina birilerinin üzerine yıkılacak. Burayı yıkıp yerine İstanbul'un ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir opera inşa etmek istiyoruz. İnşa edeceğimiz yapı Taksim'le uyumlu yapı olacak. Bizde yapılar fotoğraf çektirmek amaçlı yapılıyor. Kullanışlılığına dikkat edilmiyor. Bu konuda titiz olacağız."  

TÜRK UZMANLAR YAPACAK

Avusturya arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Efes Antik Kenti kazılarının durdurulması hakkında bilgi veren Avcı, "Türkiye'de bunu yapabilecek çok iyi üniversiteler, arkeologlar var. Van, Urartu Uygarlığının merkezi. Bu uygarlık için çalışmalarımız sürüyor. Van'da Urartu Uygarlık Müzesi'ni açacağız" dedi.

‘AVRUPALI MUHABİRLERE TÜRKİYE BASKISI YAPILIYOR'

Avrupa'da özellikle gazetecilerin üzerinde büyük bir baskı olduğuna dikkat çeken Avcı, şöyle devam etti:

"Örneğin ülkemize Avrupa'dan gazetecileri davet ediyoruz. Bu yolla bazı şeyleri kendi gözleriyle görmelerini istiyoruz. Kendileri de gelmek istiyorlar. Ama bir bakmışsınız söz konusu gazetelerin editörleri muhabirlerine izin vermiyor. Başta Le Monde olmak üzere pek çok gazetede Türkiye'ye yönelik benzer baskı ve önyargılar var."

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?