banner39

Akşener'in şikayetçi olduğu davada Görmez tanık oldu

Meral Akşener'e kaset iddiası ile hakaret ile ilgili davada Mehmet Görmez tanık olarak dinlendi

Güncel 02.06.2016, 17:01 02.06.2016, 17:06
Akşener'in şikayetçi olduğu davada Görmez tanık oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MHP İstanbul eski Milletvekili Meral Akşener'e "kaset iddiasıyla hakaret" davasının ikinci celsesi görüldü.

İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, "Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan 2 yıl 4'er aya kadar hapisleri istenen tutuksuz sanıklar Latif Erdoğan ve Cemil Barlas katılmadı. Şikayetçi Meral Akşener'in de katılmadığı duruşmada tarafları avukatları temsil etti. Hakim, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Kemalettin Özdemir'in Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi'nce alınan talimat ifadelerinin dosyaya ulaştığını belirtti.

"ŞAHISLARIN KONUŞMASINA MÜSAADE ETMEDİM"

Başkan Mehmet Görmez'in talimat ifadesinde, sanık Latif Erdoğan'ı televizyondan tanıdığını, diğer sanık Cemil Barlas'ı ise tanımadığını belirtti.

"Televizyon programından önce iddianamede bahsi geçen şikayetçi Meral Akşener'e ilişkin olarak şahit olduğum hiçbir konu ya da konuşma olmamıştır" diyen Görmez, ifadesinde şunları söyledi:

"Şikayetçi Meral Akşener'i tanırım. Fakat bulunduğum ortamda bu televizyon programından önce kendisiyle ilgili tarafıma hiçbir konuşma ya da beyanda bulunulmuş değildir. Geçmiş dönemlerde tam hatırlayamadığım bir tarihte üst düzey bir Diyanet Kurumu'nun atamasıyla ilgili emniyet istihbaratından bilgi amaçlı benim makamıma gelindi. Konuşma esnasında sadece ellerinde bir materyal olduğunu söylediler. Fakat bu materyalin kimle ilgili ve neyle ilgili olduğunu söylemediler. Ben de sormadım. Zaten bulunduğumuz makam itibariyle bu tür materyallerin sunulmasına karşı olduğumuzu da söyledim. Yine bu materyalin bir görüntü ya da ses kaydı olup olmadığına ilişkin olarak da hiçbir konuşma geçmedi. Şahısların konuşmasına müsaade etmedim, dolayısıyla materyalin neyle ya da kimlerle ilgili olduğunu sormadım ve söylemelerine de fırsat vermedim. Fakat bu görüşmelerin hiçbirinde Meral Akşener'in ismi geçmiş değildir. Başka bir bilgim ve görgüm yoktur, sonradan basından öğrendim."

"SÖYLENTİDEN İBARET ŞEYLERDİ"

Kaset iddiasına ilişkin bilgisi olduğu ileri sürülen Kemalettin Özdemir ise olayı televizyonda yapılan röportajda duyduğunu belirterek "Olaydan önce şahsıma ilişkin bir algı operasyonu yürütülüyordu. Bu operasyon kapsamında şahsıma ilişkin birçok isnat ve ithamlarda bulunuluyordu. Şikayetçinin kasetinin bulunduğuna ilişkin televizyon programından önce herhangi bir bilgi sahibi değildim. Televizyon programında böyle bir konu geçince haberdar oldum. Ama şahsımla ilgili yapılan itham ve algı operasyonlarında birçok kaset isimleri söyleniyordu. Fakat hiçbir kaset seyretmiş değilim. Seyreden ya da gerçekten bilen ve gören bir kimseyi de tanımıyorum. Bunlar sadece söylentiden ibaret şeylerdi" dedi.

Duruşma, tanık beyanlarının inceleyip savunmasını hazırlaması için sanık tarafına süre verilmesine karar verilerek ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca düzenlenen iddianamede, A Haber kanalında 11 Mayıs 2015 tarihinde canlı olarak yayınlanan "Gece Ajansı" adlı programda katılımcı olarak bulunan Latif Erdoğan ve Cemil Barlas'ın, Meral Akşener hakkında bir takım iddiaları içeren açıklamalarda bulundukları belirtiliyor. İddianamede, programda yapılan konuşmaların dökümüne yer veriliyor. Cemil Barlas'ın, Meral Akşener'in Paralel yapı ile bağlantısı olduğunu ima ederek, "bir kasetin olup olmadığı" sorusunu ortaya attığı belirtiliyor. Latif Erdoğan'ın da o iddiayı destekleyen beyanlarda bulunduğu kaydediliyor. O dönem TBMM üyesi de olan Meral Akşener hakkında söz konusu iddiayı tartışma konusu yapan Latif Erdoğan ve Cemil Barlas hakkında, "Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2'şer aydan 2 yıl 4'er aya kadar hapis cezası isteniyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?