banner39

Alemdar Destanı'nın 97. yıl dönümü

İstiklal Savaşı'nda büyük öneme sahip Alemdar Gemisi'nin, Zonguldak'ın Ereğli ilçesine intikalinin yıl dönümü dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi

Güncel 27.01.2018, 14:29 27.01.2018, 14:29
Alemdar Destanı'nın 97. yıl dönümü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, İstiklal Savaşı'nın ilk deniz şehidi Recep Kahya ile Milli Mücadele yıllarında üstün yararlılık gösteren Alemdar Gemisi'nin Ereğli'ye intikalinin 97. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı'nda görevli Deniz Üsteğmen Furkan Türkoğlu, Süleymanlar Mahallesi'ndeki Alemdar Anıtı önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İstiklal Savaşı'nda büyük öneme sahip Alemdar Gemisi'nin 5 Şubat 1921'de, 7 kahraman denizci tarafından İstanbul'dan kaçırıldığını söyledi.

Ereğli'ye 6 Şubat'ta gelen ve halk tarafından sevinçle karşılanan Alemdar Gemisi'nin personel, kumanya ve yakıt ikmalinin ardından 8-9 Şubat tarihinde Trabzon'a hareket etmek için buradan ayrıldığını anlatan Türkoğlu, şöyle konuştu:

"Alemdar Gemisi'nin ihbar edilmesi üzerine Fransız C-27 gambotu (bir veya birkaç silahlı küçük savaş gemisi) tarafından yolu kesilerek tüm silahlara el konuldu. Gemi 4 Fransız askeri eşliğinde ve C-27 gambotu refakatinde İstanbul'a hareket ettirildiği sırada Ereğli'nin 10 mil açıklarında Alemdar personeli kargaşa çıkararak kumandayı tekrar ele almış ve Fransız askerlerini etkisiz hale getirerek Ereğli'ye dönüş yapmış. Bu sırada olayı fark eden C-27 gambotu Alemdar'a ateş açmıştır. Çatışma seslerini Ereğli'den duyan halk sahilden ve denize açılan sandallardan C-27 gambotuna yaylım ateşi açarak gambotun açığa kaçmasını ve daha sonra Zonguldak'a geri dönmesini sağlamıştır."

Alemdar Gemisi'nin, kaçırılmasını önlemek amacıyla 9 Şubat 1921'de Çoban Çeşmesi önlerinde karaya oturtulduğunu ifade eden Türkoğlu, şunları kaydetti:

"Recep Kahya bu çatışma sırasında kalbinden vurularak İstiklal Savaşı'mızın ilk deniz şehidi unvanını almış, bütün Ereğli halkının katılımı ile cenazesi şehir mezarlığına defnedilmiştir. Alemdar, Milli Mücadele kapsamında birçok görevde bulunmuş, mühimmat ve önemli malzemelerin transferini yapmış, üzerine monte edilen toplar sayesinde başta Şahin vapuru olmak üzere Novorosyk'de harp mühimmatı taşıyan gemilere karakol ve kollama görevi yapmıştır. Ayrıca Pontus çeteleriyle mücadele etmiştir. Romanya ve Bulgaristan'a denizyolu ile kaçan Abacı Yanko ve Sarı Yani çetesini yakaladığı gibi birçok çeteyi de yakalayarak resmi makamlara teslim etmiştir. Alemdar büyük zaferlerden sonra 1924-1959 yılları arasında kurtarma işleri ile sürekli uğraşmış, 1959 yılında hizmet dışına ayrılmıştır."

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu da gemi ve mürettebatının kazandığı zaferin İstiklal Mücadelesi'nin çok önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, "Alemdar Gemisi'ne, İstiklal Madalyası verilmesi noktasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız İsmail Kahraman'ı ziyaret ederek, konuyu anlattık. Bizlere sonuna kadar destek olacaklarını ifade ettiler. Bu anlamda önemli bir aşama katettik. Gazi Alemdar'a İstiklal Madalyası verilmesi noktasında kanun teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduk." ifadelerini kullandı.

Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkan Vekili Atalay Durmaz Demiroğlu ise geminin kahraman mürettebatıyla kazandığı zaferin, 1. İnönü Zaferiyle gelen moralin üzerine katkı sağlayarak, 26 Ağustos'tan 9 Eylül 1922'ye uzanan büyük zaferin önemli halkalarından birisi olduğunu kaydetti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?