Alemdaroğlu Hukuk Kütüphanesi'ni de yağmalamış

Kemal Alemdaroğlu döneminde İÜ Hukuk Fakültesi Kütüphanesi'ndeki nadir eserlerin çöpe atıldığı ortaya çıktı

Alemdaroğlu Hukuk Kütüphanesi'ni de yağmalamış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat döneminde İstanbul Üniversitesi (İÜ)'nde rektörlük yapan Kemal Alemdaroğlu'nun görevi sırasında Hukuk Fakültesi'nde bulunan nadir eserlerin çöpe atıldığı belirtiliyor.

Murat Bardakçı, Haberturk'te yer alan bugünkü yazısında Alemdaroğlu döneminde üniversite kütüphanelerinde yapılan kıyımlardan söz ediyor. Yazıda Hukuk Fakültesi'nde bulunan nadir eserlerin çöpe gittiği kaydediliyor. Bardakçı, geçtiğimiz haftalarda İÜ Merkez Kütüphanesi'nde de nadir yazma eserlerin 28 Şubat'ta çöpe atıldığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nın bunlardan bazılarını kurtardığını yazmıştı.

Bardakçı, Hukuk Fakültesi Kütüphanesi'ndeki kıyımı şöyle anlatıyor:

"Hani 28 Şubat’ta İstanbul Üniversitesi’nin başındakiler 'aydın', 'apaydın', 'lâik', 'irtica karşıtı', 'demokrat', 'memokrat', 'vatansever' ve hattâ bilen bilir, 'sabık ruhçu' idiler ya...

Bu 'aydın' hocaların gereksiz bulup çöpe lâyık gördükleri kitaplardan bazılarının kimlere ait olduğunu acaba tahmin edebilir misiniz?

Çok zor, hattâ imkânı yok ve bu yüzden sizleri merakta bırakıp yormamak için söyleyeyim: Voltaire ile Jean-Jacques Rousseau’nun, yani 'aydınlanma çağı'nın önde gelen iki isminin eserlerinin eski orijinal baskılarını bile fırlatıp atmışlar."

Kitapları önceki sene eskicilerde gören bazı hocalar bunları tekrar eski yerlerine, yani fakültenin kütüphanesine nakledebilmenin yollarını aramış, etraftan bağış toplamış ve 418 nâdir cildi, Alemdaroğlu’nun hışmına uğramadan önceki yerlerine koymaya muvaffak olmuşlar. 173 adet eser de bunları kitapçılardan, hurdacılardan yahut çöpten toplayan kitap meraklıları tarafından fakülteye hediye edilmiş. Kurtarılan 791 cilt eser, şu anda Hukuk Fakültesi’nde muhafaza altında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 11:36
banner53
YORUM EKLE

banner39