Alevi işadamlarından Cem TV'ye boykot

Başkent Ankara'da temel atma töreni yapılan Cami-Cemevi projesi, bazı Alevi işadamları ve sanatçıların projeye destek veren Cem TV'yi boykot kararı almasına sebep oldu

Alevi işadamlarından Cem TV'ye boykot

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara'da yapılması planlanan camii ve cemevi projesine karşı olan bazı Alevi iş adamları Cem Tv'yi boykot etti. Boykota ünlü Alevi sanatçılar da destek verdi.

''Cami-Cemevi Kültür Merkezi''nin temeli törenle atılırken, Ankara'nın Mamak ilçesinde hayata geçirilecek olan proje, Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı tarafından yürütülecek. Projenin finansmanını ise Alevi ve Sünni iş adamları üstlenecek.Bu projeyi destekleyen Alevi kurumları olduğu gibi karşı çıkanlar da oldu. Bu ayrışmaya son olarak Türkiye'nin önde gelen müzik şirketleri de katıldı.

Türkiye'nin önde gelen müzik şirketleri aldıkları ortak kararla İzzettin Doğan'ın sahibi olduğu Cem Tv ve Cem Radyo'ya boykot kararı aldılar.

EŞİTLİKTEN SÖZ EDEN İŞ ADAMLARININ TAVRI ŞAŞIRTTI

Alevi iş adamlarına ait olan Kalan Müzik, Seyhan Müzik, Anadolu Müzik, Şah Plak, Arda Müzik, Güvercin Müzik ve Akkiraz Müzik şirketleri kendilerine ait olan albümlerin ve kliplerin Cem TV ve Cem Radyo'da yayınlanmasını yasakladılar.

Alevilere ait olan müzik şirketleri Halk ve Özgün müzik alanında Türkiye'nin en önemli müzik şirketleri arasında. Halk, etnik ve özgün müziğin önde gelen sanatçıların albümleri bu müzik şirketlerinin etiketleriyle çıkarılıyor.

Müzik şirketlerinin yayın yasağı İzzettin Doğan'a vurulan büyük bir darbe. Zira Doğan'ın sahibi olduğu radyo ve tv kanalı bu şirketlerden çıkan albüm ve klipler büyük ilgi görüyordu. Özelikle Alevi müziklerine geniş yer veren Cem Radyo ve Cem TV bundan böyle bu şirketlere ait albüm ve klipleri yayınlayamayacak. Bu da izleyici ve dinleyici kaybı demek.

BOYKOTA ALEVİ SANATÇILAR DA DESTEK VERDİ

Alevi sanatçılarda İzzettin Doğan'a tepki göstererek Cem Vakfı'nın gece ve organizasyonlarında yer almayacaklarını açıkladılar.

İzzettin Doğan'ın Fetullah Gülen ile "cami-cemevi" projesinde yer almasına tepki gösteren Tolga Sağ ve Gani Pekşen, Cem Vakfı Ankara Şubesi'nin Ankara'da yapacağı konser etkinliğinde yer almayacaklarını açıklamışlardı.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2013, 10:15
banner53
YORUM EKLE

banner39