Ali İsmail Korkmaz'ı TÜBİTAK teşhis edecek

Savcılık, medyaya da yansıyan kamera görüntülerindeki kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının tespiti için TÜBİTAK'ta başvurdu

Ali İsmail Korkmaz'ı TÜBİTAK teşhis edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eskişehir'de, Gezi Parkı eylemleri sırasında darp edildikten sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın (19) ölümüyle ilgili savcılığa sunulan görüntüler TÜBİTAK'a gönderildi.

Savcı Hasan Gönen, Korkmaz'ın dövülme anına ait olduğu iddia edilen ancak tanık ifadesi dışında kesin bulgu ve bilgiye rastlanmayan görüntülerdeki kişinin Korkmaz olup olmadığının belirlenmesi için TÜBİTAK'a başvurdu. Savcı, görüntülerde dayak atan kişilerin kimliklerinin de tespit edilmesini istedi.

Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında 2 Haziran 2013 tarihinde Eskişehir'de meydana gelen olayda üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, sivil kıyafetli 5-6 şahıs tarafından darp edilmişti. Ağır yaralanan genç, ardından kaldırıldığı hastanede 38 gün sonra hayatını kaybetmişti. İnceleme sonucunda biri sivil polis 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olay sonrasında silindiği ileri sürülen güvenlik kamerası görüntüleri de Jandarma Kriminal İnceleme Şubesi tarafından kurtarılarak mahkemeye sunuldu.

Söz konusu görüntüler geçen hafta medyaya da yansıdı. Harman Ekmek Fırını'nın 2 Haziran tarihli güvenlik kamera kayıtlarında saat 23.00 sularında Yunus Emre Caddesi'ndeki eylemlerin ara sokağa sıçradığı görülüyor. Görüntülerde, Korkmaz'ı darp ettiği ileri sürülen sivil polis memuru M.S. fırın önünde bekliyor. Ayrıca, olay sonrası yapılan çalışmalar ve görgü tanığı S.B.Y.'nin ifadeleriyle tutuklanan ve 19 gün hapis yatan S.K.'nin de elinde sopa ile fırın önünde polislerin yanında olduğu dikkat çekiyor.

Görüntüde darp edilen kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığı net belli değil. Olayın geçtiği bölgeye gölge düşmesi sonucu karartı olması şahsın kimliğinin tespitini engelliyor. Bir tanığın verdiği ifadelere göre yere düşen kişinin Korkmaz olduğu tahmin ediliyor. Ancak jandarmanın raporunda dövülen şahsın Korkmaz olduğuna dair bir bulgu yer almıyor. Dövülen kişiyle ilgili 'şüpheli şahıs' tanımlaması kullanılıyor. Görgü tanığının ifadelerine göre S.K. isimli şüpheli tutuklanmıştı. Ancak daha sonra S.K.'nin Korkmaz'ı dövmediği ortaya çıkmış, şahıs 18 gün sonra serbest bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 14:50
banner53
YORUM EKLE

banner39