banner39

Alkol düzenlemesinde ikinci aşama başlıyor

12 Haziran'dan itibaren alkol reklamı içeren tabelalar kaldırılacak, TV'de alkole özendirici sahnelere yer verilemeyecek

Güncel 10.06.2014, 12:25 10.06.2014, 12:44
Alkol düzenlemesinde ikinci aşama başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alkollü içkilerin satış, pazarlama ve reklamına ilişkin yapılan düzenleme, 12 Haziran'dan itibaren ülke çapında uygulanmaya başlayacak.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nden yapılan açıklamaya göre; geçen yıl haziran ayında yürürlüğe giren "Alkol Yasası" ile 12 Haziran'dan sonra dizilerde özendirici alkol sahnelerinin olması, alkollü ürünlerin ambalajlarında tüketiciyi uyarıcı ifadelere yer verilmesi, alkol reklamlarını içeren tabelalar tarih oluyor. Geçen yıl haziran ayında başlayan, 22.00 ile 06.00 saatleri arasından alkol satışını engelleyen düzenleme, alkol reklamlarının yasaklanması ve tabela düzenlemesiyle daha geniş bir çerçevede uygulanmaya başlanıyor.

Yasayla, televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek. Bu ürünlerin kullanılmasını, satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak. İş yerlerinin içinde veya dışında reklam ve tanıtım içeren her türlü tabela kaldırılacak. Türkiye'de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajları üzerine ürünlerin zararlarını belirten Türkçe uyarı yazıları veya mesajlar konulacak. Uyarı mesajlarını taşımayan alkollü içkiler satılamayacak. Bu hükümlere uymayanlara ise 5 bin liradan 200 bin liraya kadar ağır cezalar verilecek.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), alkol kullanımının önlenebilir hastalıklar ve buna bağlı ölümlerin üçüncü temel nedeni olduğunu ilan ediyor. Aile içi şiddet, çocuk istismarı, çocuğa karşı şiddet, alkollü araç kullanım sebebiyle oluşan yol güvenliği problemleri gibi toplumsal sorunlara da yol açtığı için başta AB ve ABD olmak üzere dünyanın birçok yerinde alkol politikaları oluşturulmaya başlanmış durumda.

"BU UYGULAMANIN ARKASINDAYIZ VE HER TÜRLÜ ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, gençlerin alkole teşvik edilmesini engelleyecek bu yasanın önemli bir çalışma olduğunu bildirdi.

ABD ve Avrupa'daki alkol satış ve reklamlarının daha da sert olduğunu ifade eden Karaman, "Ülkemizde başlatılan bu uygulamanın arkasındayız ve her türlü çalışmaları destekliyoruz. Bizden daha sert yasalara sahip olan diğer ülkelere de örnek olacak bir konuma gelmeyi umut ediyoruz. Bu yasa ülkemiz için olumlu bir gelişme" ifadelerine yer verdi.

Karaman, Yeşilay ve DSÖ'nün, geçen yılın nisan ayında düzenlediği "Global Alkol Politikaları Sempozyumu"nda, "Alkollü içki reklam promosyonlarının çocuk ve gençler üzerindeki olumsuz etkisi ispatlanmıştır. Alkol, bağımlılık yapma potansiyeli olan psikoaktif bir maddedir ve birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı satış, pazarlama ve ulaşılabilirlik noktasında diğer ticari ürünlerden farklı uygulama ve prosedürlere tabi tutulması gerekmektedir" görüşünün ağırlık kazandığını anımsattı.

Avrupa'nın, konu halk sağlığı olduğunda radikal uygulamalardan geri durmadığını, kaydeden Karaman, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği ülkeleri, halk sağlığı sebeplerinden dolayı alkollü içkiler için kendi bölgelerinde diğer malların ticaretinden farklı olarak, alkol kontrol politikaları uygulamaktadır. Halk sağlığının korunabilmesi için radikal tedbirler almaktan çekinilmiyor. 

İtalya'da alkollü içkilerin hastane yakınlarında, okul ve huzurevleri civarında satışı yasak. İspanya'da ise eğitim merkezleri, spor merkezleri, yerel gençlik kulüpleri ve sağlık hizmetlerinin verildiği binalarda alkollü içki sunumuna ilişkin çeşitli kısıtlamalar mevcut. Avusturya, Almanya ve Belçika'da alkol derecesi yüksek içeceklerin televizyon ve radyoda reklamı yasak ancak alkollü içkilerin reklamı belirli kurallara bağlı olarak yapılabiliyor. En sert önlemler Fransa'da uygulanıyor. Birçok kentte saat 21.00'den  05.00'e kadar sokakta alkol tüketimi yasak. Rusya'da ise alkolden ölüm oranları artınca radikal kararlar alınarak saat 22.00'den  07.00'ye kadar marketlerde içki satışı ve kamuya ait alanlarda içki içme yasağı getirildi. ABD’de pazar günleri içki satışı kesinlikle yasak."

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?