Alkol firmaları yasal boşluğu kullanıyor

TAPDK, gece içki satışı yasağını çeşitli yöntemlerle delen alkol firmalarıyla ilgili olarak, çıkarılan yasanın bu işletmelerin kapanış saatine dokunmamasına bağladı

Alkol firmaları yasal boşluğu kullanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alkol firmalarının, gece saatlerinde perakende alkol satışı yasağını, bulduğu yeni yöntemlerle delmesi üzerine Dünya Bülteni tarafından yapılan "Alkol Yasağını Zincirle Deliyorlar" haberle ilgili Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu(TAPDK)'dan açıklama geldi.

TAPDK'dan yapılan açıklamada, alkol satışını belli bir saatten sonra yasaklayan yasanın, sadece satışı yasakladığı, satışı yapan mekanların kapanış saatlerine karışmadığı hatırlatılarak satış yaptığı belirlenen işletmelere gereken cezai müeyyidenin uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, 4250 sayılı Kanunun perakende alkollü içki satış saatlerine sınırlama getiren 6’ncı maddesinin beşinci fıkrası “Alkollü içkiler, 22:00 ila 06:00 saatleri arasında perakende olarak satılamaz.” şeklinde düzenlenmiş olup, düzenlemede alkollü içki satışı yapılan işyerlerinin açılış/kapanış saatlerine ilişkin kısıtlayıcı herhangi bir hüküm bulunmamaktadır." denildi.

Alkollü içki satışı yapılan işyerlerinin açılış ve kapanış saatlerinin ise, yerel yönetimler tarafından belirlendiği anımsatılan açıklamada, "işyerinin kapanış saati ne olursa olsun 22:00 – 06:00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapılması mevzuata aykırılık teşkil etmekte ve Kanuna aykırı fiili tespit edilenler hakkında Kurumumuz tarafından (2014 yılı için: 30.454 TL’den 152.285 TL’ye kadar) idari para cezası uygulanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Şu ana kadar alkol satışı yasasına uymayan yaklaşık 318 satıcıya idari yaptırım uygulandığı kaydedilen TAPDK açıklamasında, "yasal düzenlemeye riayet edilmesinin sağlanması konusunda yerel makamlar ve Kurumumuz çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Anılan mevzuat hükümlerine aykırı olarak 22:00 – 06:00 arasında perakende alkollü içki satışı yaptığı iddia edilen işyerlerine ilişkin ayrıntılı bilgilerin doğrudan mahalli mülki amirliğe yada mülki amirliğe iletilmek üzere Kurumumuza gönderilmesi halinde gerekli denetlemelerin yapılması her zaman mümkün bulunmaktadır." denildi.

NE OLMUŞTU?

Dünya Bülteni'nde daha önce yer alan haberde, alkol firmalarının, alkol satış yasağını açtıkları "Ekomini" isimi market zincirleriyle deldiği belirtiliyordu. Haberde, E. P. isimli alkol firmasının sahibi olan Tuncay Özilhan'ın sahibi olduğu şirketin açtığı marketlerin gece yarısı saat 24.00'a kadar açık olduğu belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 10:30
banner53
YORUM EKLE

banner39